تاریخ خبر: ۲۴ اسف ۱۳۹۵
تعطیلی ۴ مطب پزشکی غیر مجاز در استان لرستان

تعطیلی ۴ مطب پزشکی غیر مجاز در استان لرستان

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان لرستان گفت: طی بازرسی‌های اخیر ۲ واحد دندانپزشکی و ۲ واحد مطب عمومی غیر مجاز تعطیل شدند و ۷۱۵ واحد متخلف در استان لرستان شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، با داغ شدن بازارخرید در روزهای پایانی سال ۹۵ سازمان تعزیرات حکومتی استان لرستان با همکاری برخی از دستگاه‌های نظارتی طرح نظارتی ویژه ایام نوروز را آغاز کرده تا با اعمال نظارت و بازرسی کالا، اجناس مرغوب در اختیار مردم استان قرار گیرد که رابطه با اجرای این طرح و اقدامات انجام‌شده گفت‌وگویی داشتیم با بهرام براری مدیرکل تعزیرات حکومتی لرستان که به شرح ذیل آمده است.

طرح نظارتی ایام نوروز تا ۱۴ فروردین ۹۶ اجرایی می‌شود.
۱۸۰۰ قطعه لوازم الکتریکی قاچاق کشف شد.
مقادیری گوشت فاسد درگشت‌های نوروزی کشف شد.
افزایش کرایه تاکسی‌های شخصی درون‌شهری مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
افزایش قیمتی در خدمات حمل‌ونقل نداریم.
برنج در صدر ورود کالاهای قاچاق به استان لرستان است.
تسنیم: طرح نظارتی تعزیرات حکومتی لرستان از چه زمانی آغازشده و تا چه موقع ادامه دارد؟

براری: طرح نظارتی روزهای پایانی سال در ۲۸ بهمن‌ماه امسال رسماً به تعزیرات حکومتی استان لرستان ابلاغ شد و این طرح با مشارکت و حضور دستگاه‌های نظارتی عملاً از یکم اسفندماه ۹۵ در مرکز استان و شهرستان‌های تابع شروع‌شده است و تا ۱۴ فروردین ۹۶ ادامه دارد.

در این طرح با حضور و مشارکت دستگاه‌های نظارتی که در رأس آن‌ها سازمان صنعت و معدن و اتاق اصناف قرار دارد در حوزه کالا و خدمات بازرسی‌های لازم انجام می‌گیرد و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی در حوزه خدمات بهداشتی و دارویی و با همکاری دستگاه‌هایی ازجمله نیروی انتظامی، شرکت پخش و پالایش و در مواردی گمرک در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز طرح نظارتی نوروز ۹۶ اجرایی می‌شود.

تسنیم: این طرح نظارتی چگونه در استان اجرایی می‌شود؟

براری: شعب ما در شیفت صبح به‌صورت ثابت در واحدهای اداری مشغول به خدمت هستند و به شکایات، اعلانات و مراجعات مردمی و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و همچنین پرونده‌هایی که مفتوح و تحت رسیدگی‌اند می‌کنند و بعد از وقت اداری از ساعت ۱۶ تا ۲۰ که مقارن با ساعت پیک فعالیت بازار است شعب ماتحت عنوان شعبه سیار به مراکز تهیه، توزیع و عرضه کالاها و خدمات هم در سطح عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و هم نمایشگاه‌هایی که متناسب با این ایام دایر هستند مراجعه می‌کنند و در کنار بازرسان و ناظران دستگاه‌های نظارتی روند تهیه، توزیع کالا و خدمت را مورد رصد قرار می‌دهند.

تسنیم: در صورت کشف تخلف، مورد در چه مدت‌زمانی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؟

براری: درصورتی‌که کمیت و کیفیت مورد کشف‌شده این مجال را به ما بدهد که شعبه ما در همان‌جا صدور رأی کند، همان‌جا رأی صادر و به شخص محکوم‌علیه ابلاغ می‌شود و درصورتی‌که محکوم‌علیه بر اساس قانون حق اعتراض رأی را نداشته باشد یا اگر حق اعتراض دارد از اعتراض خود صرف‌نظر کند و به رأی شعبه ما تمکین کند در همان شعبه رأی اجرا می‌شود.

اگر مجازات تکمیلی هم وجود داشته باشد همان روز یا ساعت رسیدگی و مجازات دیگر اعمال می‌شود اما گاهی پیچیدگی و سطح کمیت و کیفیت تخلف طوری است که احتیاج به بررسی بیشتری دارد که باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد یا اگر تخلف فاکتورهای پیچیده‌ای داشته باشد باید بررسی تکمیلی انجام و پرونده تشکیل شود ازاین‌رو برای تکمیل تحقیقات حسب مورد به سازمان‌های ذی‌ربط ارجاع می‌شود ولی بااین‌وجود این پرونده‌ها که در این ایام تشکیل می‌شوند به لحاظ رسیدگی در وقت فوق‌العاده مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

تسنیم: چند شعبه برای اجرای طرح نظارتی نوروز فعال‌شده است؟

براری: در مرکز استان روزانه دو شعبه و در همه شهرستان‌ها که اداره داریم یک شعبه در قالب طرح نظارتی ویژه پایان سال و نوروز ۹۶ به‌صورت سیار در حوزه‌های مختلف بر فعالیت‌های اقتصادی اعمال نظارت می‌کنند که در این طرح دستگاه‌های نظارتی مختلفی ما را در اجرای این طرح مشارکت می‌دهند.

تسنیم: در این طرح چه کالاها و خدماتی مورد بازرسی قرار می‌گیرند؟

براری: در وهله اول کالاهای اساسی از قبیل برنج، روغن، شکر، نان، گوشت، فرآورده‌های گوشتی، شیر و فرآورده‌های لبنی، میوه و به‌ویژه میوه‌هایی که مشمول طرح تنظیم بازار است و اصطلاحاً برای تأمین و توزیع آن از ناحیه دولت یارانه‌ای تخصیص داده‌شده است در سطح عمده و خرد مورد رصد و نظارت قرار می‌گیرند.

برنج، کره و شکر که جز کالاهایی‌اند که مشمول سبد یارانه‌ای هستند چه در مراکز نگهداری این کالاها و چه در مراکز توزیع در سطح عمده و خرد اعمال نظارت می‌شود.

تسنیم: از ابتدای شروع این طرح چه تخلفاتی کشف‌شده است؟

براری: غیر از آمار و ارقامی که شعب ما به‌صورت وظیفه یومیه و جاری مطابق روزهای معمول انجام می‌دهند ما از ابتدای اجرای این طرح ۱۲۶ اکیپ مشترک را به سطح بازار و فضای میدانی فعالیت‌های اقتصادی مناسب این ایام اعزام کردیم.

در این مدت هزار و ۵۰۲ واحد مورد رصد و نظارت اکیپ‌های ما قرار گرفتند و در این زمینه ۷۱۵ واحد متخلف شناسایی شدند که محکومیت کشف تخلف آن‌ها توسط واحدها در محل منتج شده به رأی بالغ‌بر ۴۰۰ میلیون ریال بوده است.

برخی از پرونده‌ها نیز سنگین و ارزش ریالی آن‌ها بالا است برای مثال ما در همین اکیپ‌ها قریب هزار و ۸۰۰ قطعه لوازم الکتریکی قاچاق کشف کردیم که ارزش آن‌ها بیش از ۲۰۰ میلیون تومان بوده که فرایند رسیدگی و کارشناسی آن مقداری زمان‌بر است.

تسنیم: در حوزه بهداشت و درمان تخلفی صورت گرفته است؟ در کدام بخش؟

براری: در حوزه فعالیت و خدمات درمانی علاوه بر آن تخلفاتی که ممکن است کشف کرده باشیم چند تخلف قابل‌توجه داشتیم به‌طوری‌که در این گشت‌ها دو واحد دندانپزشکی غیرمجاز در خرم‌آباد و دو واحد مطب عمومی تعطیل شدند که یک واحد به‌صورت من غیر حق دخالت در امور پزشکی داشته که در حوزه صلاحیتی آن‌ها نبوده و دیگری در بحث لیزر پوست و غربالگری اسکلتی کف پا دخالت کردند.

تسنیم: در حوزه دارو چه نظارت‌های انجام می‌شود؟

براری: در حوزه دارو و داروخانه نیز نظارت کامل انجام می‌شود به‌طوری‌که اکیپ‌های مشترک متشکل از رئیس شعبه تعزیرات، بازرسان و کارشناسان حوزه معاونت غذا و داروی علوم پزشکی فعالیت دارند و درصورتی‌که مسئول فنی داروخانه‌ای حضور نداشته باشد و دارویی برخلاف نرخ مصوب یا تعرفه تعینی عرضه شود برخورد لازم انجام می‌گیرد.

در بحث عدم رعایت تعرفه‌های دارو و یا لوازم‌آرایشی بهداشتی و داروهایی که خارج از نسخه دارویی عرضه شود و داروخانه حق عرضه آن داروها را نداشته باشد در صورت کشف اکیپ‌های نظارتی به‌طور یقین برخورد قانونی با داروخانه به عمل می‌آید.

تسنیم: در حوزه مواد غذایی در ایام چه تخلف‌هایی به ثبت رسید؟ چه نظارتی بر رستوران‌های بین‌راهی استان دارید؟

براری: در نظارت و بازرسی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی انجام شد به مقادیری گوشت آلوده و فاسد برخورد کردیم، مقداری فرآورده گوشتی فاسد نظیر سوسیس و کالباس کشف شد و مقداری هم نوشابه فاسد و تاریخ‌مصرف گذشته کشف شد.

موارد ذکرشده در شهرستان و بعضاً در مرکز استان بود که در وهله اول حکم معدوم شدن این کالاها صادر شد و مجازات‌های تکمیلی و تتمیمی حسب قانون برای متخلفان در نظر گرفته شد.

ازآنجاکه رستوران‌های بین‌راهی در ایام تعطیلات نوروز بیشترین حجم میهمانان رادارند، برنامه‌ریزی انجام‌شده در قالب جداول زمان‌بندی به سازمان میراث فرهنگی ابلاغ شد تا گشت‌هایی را راه‌اندازی کنیم.

به‌صورت مستقیم و چهره به چهره با مدعوین و مهمانانی که در این مراکز مستقر می‌شوند و از خدمات استفاده می‌کنند از کمیت و کیفیت و قیمت خدمات و کالا مورد سؤال و جواب قرار می‌گیرند و درصورتی‌که تشخیص تخلف برخورد لازم به عمل می‌آید.

علاوه براین گشت‌ها، شخصاً برحسب وظیفه ذاتی به‌صورت غیر محسوس و سرزده به فروشگاه اتکا، فروشگاه مصلی و نمایشگاه بین‌المللی خرم‌آباد رفتم تا از مردم و مشکلات عرضه‌کنندگان در مورد عرضه کالا پرس‌وجویی انجام دهم که پس از بررسی مشکلات متناسب با آن‌ تدابیری برای حل آن اتخاذ شد.

تسنیم: فرمایش کردید که از نمایشگاه‌های خرم‌آباد بازدید داشتید قیمت اجناس چطور بود؟

براری: قیمت نمایشگاه بین‌المللی خرم‌آباد نسبت به بازار خوب بود و تغییر قیمت کاملاً محسوس و به نفع مصرف‌کننده بود چون علاوه بر اینکه بازرسی غیر محسوس داشتیم در قالب شعبه سیار نیز یک‌بار دیگر ورود پیدا کردیم و فاکتورها را بررسی کردیم که نسبتاً خوب بود اما این نافع نیست که تا آخر مطمئن شویم باید نظارت خود را داشته باشیم.

تسنیم: در این نمایشگاه شاهد تخلف هم بودید؟

براری: در این نمایشگاه تعدادی واحد متخلف نیز شناسایی شد که فاکتور خرید ارائه نداده و به آن تعهداتی که یک عرضه‌کننده در حوزه فعالیت در بحث نمایشگاه باید داشته باشد عمل‌نکرده بودند.

تسنیم: به نظر شما چه میزان از کالاهای نمایشگاه خرم‌آباد تولید داخلی بود؟

براری: به نظرم بیش از ۶۰ درصد تولیدات داخلی بود که البته بستگی دارد مثلاً روغن تا ۸۰ درصد می‌تواند داخلی باشد چون روغن خارجی در بازار ندیدم پس باید گفت بستگی به نوع محصول دارد.

در بحث خرید اجناس داخلی تأکیدداریم مصرف‌کنندگان کالا را مقایسه کنند، بسنجند و به تعریف عمل نکنند چراکه جنس ایرانی در موارد مشابه با خارجی به لحاظ کیفیت نوعاً بهتراست.

تسنیم: در این ایام پرتکرارترین تخلف به چه کالایی تعلق‌گرفته است؟

براری: بیشترین تخلف که کشف و وقوع آن‌هم ساده است، عدم درج قیمت است که از ناحیه هر شهروندی قابل‌رؤیت است و بعدازآن عدم ارائه فاکتور خرید بیشترین رقم آماری را به خود اختصاص داده است.

تسنیم: چه برنامه نظارتی برای حوزه حمل‌ونقل و آژانس‌های مسافربری دارید؟

براری: امسال بر اساس تصمیمات ابلاغی دولت ما افزایش قیمتی در خدمات هوایی و زمینی اعم از جاده‌ای و ریلی چه در سطح درون و برون‌شهری نداریم و این در حالی است که سنوات قبل در این ایام ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشتیم اما امسال تا این لحظه هیچ افزایشی نداشته‌ایم و بنا بوده که قیمت‌ها بنا به همان قیمت ماه‌های قبل باشد که ما نیز بر اساس آن رصد می‌کنیم.

اکنون برای خدمات درون‌شهری برنامه زمان‌بندی گشت‌ها را با سازمان حمل‌ونقل و تاکسی‌رانی داریم تا قیمت‌ها و تعرفه‌ها رعایت شود.

تسنیم: در این ایام مشاهده می‌شود که در برخی از نقاط شهر خرم‌آباد کرایه مسافربرهای درون‌شهری دو برابر افزایش پیداکرده است و ازآنجا عمدتاً تاکسی‌های شخصی هستند نظارتی خاصی برکارآنها انجام نمی‌شود چه کسی باید پاسخ گوی این مسئله باشد؟

براری: معتقدم اول قانون و مقررات باید مشخص کند که وظیفه نظارت بر این‌گونه خودروها با چه کسی است؟ اگر بر اساس قانون در اختیار تاکسی‌رانی باشد باید نظارت کند اگر در اختیار اداره کل راهداری و حمل‌ونقل و پایانه‌ها باشد باید نظارت کند و اگر تحت نظارت آن‌ها نباشد معتقدم سازمان صنعت و معدن از این منظر که یک مرجعی است که در بخش نظارت در حوزه کالا و خدمات نقش مدعی عموم نظارتی را بازی می‌کند می‌تواند با همکاری و حمایت پلیس راهور برای حل این مسئله کمک کند.

ازآنجاکه این مسئله پذیرفته نیست به‌طور یقین اگر کسی شاکی شود به این شرط که مشخصات و آدرس درست خودرو مذکور را به تعزیرات حکومتی استان بدهد ورود پیدا می‌کنیم و منتظر نمی‌مانیم که سازمان تاکسی‌رانی یا حمل‌ونقل بگوید به من ربط دارد یا ندارد بنابراین این‌طور موارد را به این شرط که مشخصات بدهند بدون شک در دستور کار و بررسی قرار می‌گیرد به‌ویژه در مواردی که شاکی خصوصی نیز داشته باشد.

تسنیم: در ایام پایانی سال وضعیت ورود کالای قاچاق به استان چگونه بوده است؟ بیشترین قاچاق مربوط به چه اقلامی بوده است؟

براری: متأسفانه مصادیق و شمول کالاهای قاچاق زیاد است و در این ایام شاهد مواردی از قاچاق بودیم.

متأسفانه قاچاق مواد خوردنی چه مجاز و چه غیرمجاز در سبد مصداقی ورقمی ورودی کالای قاچاق بود و اکنون بیشترین کالای قاچاق مربوط به برنج است و سپس لوازم‌خانگی به لحاظ میزان ارزش کالا و کمی بیشترین موارد بوده است.

تسنیم: درمجموع امسال شاهد افزایش ورود قاچاق برنج به استان بودیم به نظر شما علت ورود این حجم زیاد برنج قاچاق چیست؟ مگر در بدو ورود نظارتی جدی اعمال نمی‌شود؟

براری: متأسفانه این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد یک علت می‌تواند حجم تقاضا برای کالاهای قاچاق به خاطر بحث اختلاف قیمت با بازار آزاد دارد باشد، ممکن است در بحث نظارت در مرحله ورود نظارت جامع و کاملی نباشد.

یک بخش دیگر این است که شاید درمجموع برخوردهایی که در حوزه قاچاق با قاچاقچیان کلان می‌شود آن اثر بازدارندگی لازم را ندارد و قوانین از شدت لازم برخوردار نیست که البته در قانون مبارزه با قاچاق برای همه راهکارهای پیش‌بینی کرده است که بخشی از این کارها هنوز بستر لازم را به لحاظ عملیاتی کردن ندارند مثلاً در بحث رصدهای الکترونیکی در بحث ورود این کالاها، نگهداری و انبارداری این کالاها و در بحث توزیع این کالاها در سطح عمده.

اکنون به لحاظ اینکه ساختارهای مناسب هنوز ایجاد نشده است حلقه‌های گسسته و مفقوده‌ای داریم که البته با رویکردی که دولت در پیش‌گرفته و با تأکیداتی که رهبری در امر مبارزه با قاچاق به‌ویژه با مراکز عمده ورود و تهیه و توزیع داشتند روی این مبارزه اثر مثبت داشته باشد بنابراین در بحث مبارزه با کالای قاچاق پیش‌بینی ما بر این است که وضعیت بهتر از این شود .

پس اینکه چرا این حجم از کالا بیشتر به برنج اختصاص‌یافته است به سود بری بیشتر برای قاچاقچیان برمی‌گردد و به طبع چون حجم کالا بیشتر است سود بیشتری برای قاچاقچیان دارد گرچه معتقدیم اگر درمجموع منصفانه قضاوت کنیم به‌هیچ‌وجه تبلیغات کالای قاچاق آن‌گونه که واردکننده، مبلغان و ترویج کنندگان این کالا در رسانه‌های غربی معاند دارند واقعاً این‌طور نیست و می‌شود گفت تبلیغات آن‌ها پوچ و خالی است اما متأسفانه بنا به یک سری سیاست‌های غلط ممکن است به توسعه این سطح از کالاهای خارجی دامن بزنند.

تسنیم: مردم از چه طریقی می‌توانند شکایات خود را به تعزیرات حکومتی اعلام کنند؟

براری: در همین ایام سامانه ۱۳۵ برای دریافت اخبار، اطلاعات، اعلانات، گزارشات و شکایات مردمی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی راه‌اندازی شده است و شهروندان می‌توانند هرگونه گزارش، شکایات، اخبار و اطلاعات خود را در حوزه فعالیت‌های اقتصادی به‌ویژه فعالیت‌های مربوط به بازار را منعکس کنند تا مورد پیگیری قرار گیرد.

مصاحبه از سکینه بیرانوند

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2 (04) image image image

یک دیدگاه