تاریخ خبر: ۲۶ اسف ۱۳۹۵
جدال خاک و باران در آسمان/ نفس لرستان زیر بارش “گرد و غبار” تنگ شد

جدال خاک و باران در آسمان/ نفس لرستان زیر بارش “گرد و غبار” تنگ شد

لرستان در حالی هشتاد و چهارمین روز آلوده امسال را سپری می‌کند که میزان آلودگی هوا ۵ برابر حد مجاز گزارش‌شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، طی روزهای اخیر با افزایش غلظت آلاینده‌ها و ریز گردها در آسمان مناطق استان لرستان وضعیت آلودگی هوای استان به ۵ برابر حد مجاز رسیده که این شرایط در شهرستان خرم‌آباد با بیشترین میزان آلودگی هوا و غلظت ریز گردها همراه بوده است.

بر پایه اعلام سازمان حفاظت محیط‌زیست استان لرستان بروز پدیده ریزگردها در آسمان این استان کیفیت هوا را در بسیاری از مناطق در وضعیت خطرناک قرار داده به‌گونه‌ای که وضعیت موجود برای بسیاری از گروه‌های سنی خاص و بیماران قلبی بحرانی اعلام‌شده است.

ثبت ۸۴ روز آلوده در استان لرستان

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بابیان اینکه از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۸۴ روز آلوده در استان لرستان به ثبت رسیده است، گفت: میزان آلایندگی هوا در شهرهای خرم‌آباد، کوهدشت، پلدختر و رومشکان ۵ برابر حد مجاز و در شهرهای دورود و بروجرد نیز ۳.۵ برابر حد مجاز و بسیار ناسالم است.

وی افزود: کانون ریز گردها در کشور عراق است و پدیده گردوغبار نیز تا فردا با همین میزان غلطت ادامه دارد که وضعیت کیفی هوای استان در شرایط فعلی در حد خطرناک است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان خاطرنشان کرد: میزان ذرات ریزودرشت آلاینده هوای استان به ترتیب ۱۱۴ و ۱۰۰ میکروگرم بر مترمکعب گزارش‌شده حال‌آنکه میزان مجاز و استاندارد غلظت ذرات ریز ۲.۵ میکرون و درشت ۱۰ میکرون در هوا به ترتیب ۳۵ و ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است.

پیش بینی بارش باران در استان لرستان

محمدناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی استان لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تشریح آخرین وضعیت هوای استان ظرف ۴۸ ساعت آینده گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی، از امروز پنجشنبه مجدداً سامانه‌ای بارشی جو استان را تحت تأثیر قرار خواهد داد که سبب افزایش پوشش ابر، بارش باران، گاهی رعدوبرق، کاهش دماهای روزانه و وزش باد شدید در استان می‌شود.

وی بابیان اینکه متوسط بارندگی استان طی فعالیت این سامانه بارشی تا ۷ میلی‌متر خواهد رسید، افزود: در نواحی مستعد احتمال رخداد تگرگ و در نواحی شمالی و شرقی رگبار پراکنده و خفیف برف پیش‌بینی می‌شود که این سامانه تا اوایل صبح روز جمعه به فعالیت خود ادامه می‌دهد همچنین با توجه به مقدار بارش‌ها در برخی نقاط آب‌گرفتگی معابر عمومی دور از انتظار نیست.

پیش بینی پدیده گردوغبار و کاهش دید افقی در اغلب نقاط استان

مدیرکل هواشناسی استان لرستان تصریح کرد: با تشکیل احتمالی هسته‌های گردوخاک بر صحرای عراق، پدیده گردوغبار و کاهش دید افقی در اغلب نقاط پیش‌بینی می‌شود و طی روز جمعه و تا اوایل روز شنبه ناپایداری‌ها به‌صورت رگبارهای پراکنده خواهند بود بنابراین به کار بردن اقدامات لازم جهت جلوگیری از مخاطرات و کاهش خسارات احتمالی توصیه می‌شود.

وی با اشاره به کانون تشکیل ریز گردها در کشور عراق عنوان کرد: این مهمانان ناخوانده پس از عراق به سمت استان‌های غرب و جنوب غربی ازجمله خوزستان، ایلام و لرستان رسیده و به همین دلیل بارش‌های اخیر باران در استان را گل‌آلود کرده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: برای هفته آینده به دلیل فعالیت سامانه بارشی وقوع پدیده ریز گردها در آسمان استان لرستان دور از ذهن است و در صورت درست بودن نقشه‌ها و بارندگی‌های قبلی وقوع پدیده گردوخاک بسیار کم خواهد بود.

انتهای پیام/

R41450/P1377/S6,72/CT7

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2 (3) image image image

یک دیدگاه