تاریخ خبر: ۲۸ اسف ۱۳۹۵
حکم راه‌اندازی پایگاه پل‌های تاریخی استان لرستان صادر شد

حکم راه‌اندازی پایگاه پل‌های تاریخی استان لرستان صادر شد

استاندار لرستان گفت: حکم راه‌اندازی پایگاه پل‌های تاریخی استان لرستان صادر شده است و می‌تواند در اشتغال‌زایی و توسعه صنعت گردشگری استان نقش‌آفرینی کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در نشست کارگروه ستاد تسهیل سفرهای نوروزی لرستان که با حضور زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد به بیان مشکلات استان در حوزه گردشگری پرداخت و اظهار داشت: شعار ما درزمینهٔ توسعه صنعت گردشگری در استان این است که لرستان مقصد گردشگری است و نه معبر گردشگری، که این شعار دارای پشتوانه کارشناسی است.

وی افزود: لرستان در مسیر دو کریدور شمال به جنوب و مرز بازرگان به بندر امام قرار دارد که محورهای استان روزانه شاهد تردد ۵۰ هزار خودرو هستند.

استاندار لرستان بابیان اینکه با تمام کاستی‌های اقدامات انجام‌گرفته در سال‌های اخیر درزمینهٔ توسعه صنعت گردشگری در لرستان تغییرات دیده می‌شوند، عنوان کرد: صنعت گردشگری نیازمند سرمایه‌گذاری فراوان است و در مقابل منجر به تولید ثروت بسیاری نیز می‌شود.

وی با اشاره به در دستور کار داشتن دو پروژه بزرگ گردشگری پارک سافاری و کشت صفا در لرستان بیان کرد: اولین سافاری پارک جمهوری اسلامی ایران در استان لرستان در زمینی به مساحت ۲۰ هزار هکتار و سرمایه‌گذاری هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی به‌عنوان مگا پروژه صنعت گردشگری در لرستان احداث می‌شود که نیازمند حمایت هیئت دولت است.

بازوند در رابطه با پروژه کشت و صفای لرستان تصریح کرد: سرمایه‌گذاران پروژه مذکور خارجی هستند و می‌توانند گردشگران و جامعه توریست را تأمین و به مکان پروژه هدایت کنند.

وی با تأکید به اینکه سهم لرستان از اعتبارات ملی زیرساخت‌های گردشگری کم است، خاطرنشان کرد: ما به‌ناچار مجبور هستیم برای زیرساخت‌های گردشگری از اعتبارات استانی استفاده کنیم که در این صورت تحقق این امر امکان‌پذیر نیست.

استاندار لرستان بناهای تاریخی لرستان را ظرفیت‌های بزرگی برای استان دانست و گفت: لرستان دارای بیشترین پل‌های تاریخی است و تعداد زیادی از آن‌ها به ثبت ملی رسیده‌اند که در صورت عدم مرمت براثر گذشت زمان از بین خواهند رفت.

وی بابیان اینکه حکم راه‌اندازی پایگاه پل‌های تاریخی لرستان صادرشده است، اظهار داشت: این طرح حمایت ویژه‌ای را می‌طلبد، زیرا می‌تواند در اشتغال‌زایی و توسعه صنعت گردشگری استان نقش‌آفرینی کند.

بازوند افزود: ازآنجایی‌که لرستان دارای بناهای تاریخی بسیار همانند کاروانسراها فراوان است انتظار می‌رود که سرعت فرآیند واگذاری آن‌ها توسط صندوق احیا مضاعف شود، زیرا در حال حاضر روند واگذاری دارای سرعت لاک‌پشتی و ضعیفی است.

وی بابیان اینکه زیرساخت‌های اکو توریسم لرستان قوی نیست، عنوان کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری باید در سایت‌های گردشگری استان حداقل خدمات اولیه را ارائه دهد.

استاندار لرستان با تأکید به اینکه حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هولدینگ‌های گردشگری در لرستان کم‌رنگ است، بیان کرد: شرایط ویژه ظرفیت‌های استان برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری توجیه اقتصادی را دارد و انتظار می‌رود که حضور آن‌ها در لرستان پررنگ‌تر شود.

وی در رابطه با تسهیلات صندوق توسعه ملی تصریح کرد: روند معرفی سرمایه‌گذاران معرفی‌شده به بانک برای دریافت تسهیلات گردشگری بسیار طولانی است که این موضوع نیز عنایت ویژه‌ای را می‌طلبد.

بازوند بابیان اینکه ساماندهی حریم قلعه فلک‌الافلاک آرزوی دیرینه مردم لرستان است، خاطرنشان کرد: اطراف این قلعه را املاک سپاه پاسداران استان و پادگان ۰۷ نیروی زمینی ارتش در برگرفته است که سپاه آمادگی واگذاری ملک خود را جهت ساماندهی حریم قلعه فلک‌الاافلاک دارد ولی نیروی زمینی ارتش با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دارای اختلاف جزئی است که بعد از گذشت دو سال این مشکل حل‌نشده است.

وی به بناهای تاریخی موجود در پادگان ۰۷ ارتش استان اشاره کرد و گفت: اگر به این بناها رسیدگی نشود ممکن است که از بین بروند، براساس برآوردها در صورت انتقال این پادگان به خارج از شهر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای شهر سودآوری دارد و سبب توسعه جدی می‌شود.

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته توسط دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه ستاد تسهیل سفرهای نوروزی لرستان اظهار داشت: راه‌اندازی کمپین‌های رایگان برای مسافران نوروزی توسط شهرداری، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی و همچنین آماده کردن اماکن دستگاه‌هایی همانند آموزش‌وپرورش و اداره کل ورزش و جوانان برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی ازجمله اقدامات این کارگروه است.

وی در رابطه با وضعیت تصادفات در محورهای استان افزود: پلیس شرایط سخت‌گیرانه و حکیمانه خود را با متخلفان رانندگی اعمال خواهد کرد و خودروهای آن‌ها توقیف می‌شوند.

بازوند بابیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته باید میزان تصادفات نوروز ۹۶ نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یابد، عنوان کرد: پلیس تمام محورهای استان را به‌طور نامحسوس کنترل می‌کند.

وی با تأکید به اینکه در نوروز ۹۶ اماکن تاریخی افزایش قیمت بلیط ندارند، بیان کرد: با توجه به اینکه صنعت گردشگری یکی از شاخص‌های افزایش سرانه درآمدی مردم است امیدواریم که با ارائه خدمات مطلوب شهر خرم‌آباد برای بار دوم به‌عنوان یکی از شهرهای برتر گردشگری کشور انتخاب شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 5 (6) 7 (5) image

یک دیدگاه