تاریخ خبر: ۳۰ تیر ۱۳۹۵
بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش در لرستان

بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش در لرستان

بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش در لرستان

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری لرستان از بررسی ژنتیک ساکنان ده هزار سال پیش دراین استان خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان،عطا حسن پور گفت: در تپه عبدالحسین واقع در شهرستان دلفان لرستان، اطلاعات جدیدی درباره کشاورزان اولیه در حدود ۱۰ هزار سال پیش زاگرس به دست آمده است.
وی بیان کرد: این پژوهش و تحقیقات توسط فرناز بروشکی از دانشگاه ماینس آلمان، مرجان مشکور از موزه تاریخ طبیعی پاریس، فریدون بیگلری از موزه ملی ایران، کامیار عبدی از دانشگاه کالیفرنیا وحسین داودی از دانشگاه تربیت مدرس انجام گرفته و حاوی اطلاعات انسان شناسی ارزشمندی در خصوص ساکنان اولیه لرستان می باشد.
وی ادامه داد :این اطلاعات جدید با استخراج توالی ژنوم باستانی و ایزوتوپ نمونه های استخوان انسان از تپه عبدالحسین شهرستان دلفان اطلاعات جدیدی درباره تبار و نوع تغذیه کشاورزان اولیه زاگرس به دست آمده است.
حسن پور بیان کرد: در کاوش های باستان شناسی در این تپه که توسط باستان شناس انگلیسی، جودیت پولار در دهه ۱۳۵۰ انجام شد، تعداد هفت اسکلت انسانی از دوره نوسنگی کشف شد که همگی در موزه ملی ایران نگهداری می شوند.
به گفته وی در مطالعات اخیر سه اسکلت نمونه برداری شده و به هدف استخراج دی ان ای باستانی مورد آزمایش قرار گرفتند.
وی ادامه داد: تاریخ گذاری های رادیوکربن که روی این اسکلت ها انجام شده نشان می دهند که آنها به تاریخی بین هشت هزار و ۲۰۰ تا هفت هزار و ۷۵۰ پیش از میلاد مربوط هستند.
حسن پور گفت: یکی از آنها اسکلت زنی است که بر اساس اندازه گیری استخوان ها، قامت وی حدود ۱۵۴ تا ۱۶۳ سانتیمتر تخمین زده شده است.
وی افزود: فرسودگی مفصل در استخوان های کتف، زند زیرین و مچ دست، و پوسیدگی دندان ها به دلیل مصرف زیاد کربوهیدرات شناسایی شده است.
وی ادامه داد : آزمایش ایزوتوپ استخوانها نشان داده که خوراک ساکنان تپه عبدالحسین در حدود ۱۰ هزار سال پیش بیشتر متکی بر غلات بوده که نشانه کشت غلات و آغاز کشاورزی در این منطقه از لرستان است.
حسن پور گفت:نتایج مطالعات بقایای انسانی تپه عبدالحسین که توسط تیمی از پژوهشگران شامل ۳۲ متخصص ژنتیک، باستان شناس و باستان جانورشناس از کشورهای ایران، آلمان، فرانسه، انگلستان، سویس، ایرلند، سوئد انجام شده در روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در ژورنال معتبر علوم (Science) منتشر شد.
وی بیان کرد:انتشار این نتایج جدید بازتاب فراوانی در خبرگزاری های جهان داشت و نشان می دهد که برخلاف تصورات قبلی مبنی بر تک منشا بودن آغاز کشاورزی در هلال حاصلخیزی، این رویداد مهم تاریخ بشری در چندین نقطه و تقریبا بطور همزمان آغاز شده است.

منبع: مهر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

139503211012328447893934 82143757-70854272 139505142014151738290104 139505181009257808320254

یک دیدگاه