تاریخ خبر: ۲۹ مرد ۱۳۹۶
موسیقی لرستان سمت و سوی خود را دنبال نمی کند برای زنده نگه داشت این هنر وهویت خویش و فرهنگمان را بیش از پیش حافظ باشیم

موسیقی لرستان سمت و سوی خود را دنبال نمی کند برای زنده نگه داشت این هنر وهویت خویش و فرهنگمان را بیش از پیش حافظ باشیم

دومین گفتگوی اختصاصی بامداد لرستان با استاد محمود مدیری:

موسیقی لرستان سمت و سوی خود را دنبال نمی کند
برای زنده نگه داشت این هنر وهویت خویش و فرهنگمان را بیش از پیش حافظ باشیم

نگین عربانی

دریکی از روزها پس از خروج استاد مدیری از اولین پادگان لشکر ۵ لرستان (هنگ ۱۳ پیاده ) کسی به ملاقات ایشان می آید . پس از معرفی خود به عنوان دبیر دبیرستان های خرم آباد و کسی که در تلاش مضاعف جهت زنده نگه داشتن تاریخچه و موسیقی لرستان است ، ازمحمود مدیری خواهش می کند که دراین راه نه چندان سهل او را حمایت کند.. او مرحوم جناب حمید ایزد پناه بود که با همکاری استاد مدیری تاریخچه ی بسیار پر باری برای خاک لرستان باقی گذاشت. چرا که هدف او معرفی لرستان و پیشینه ی آن به سراسر دنیا بود . پس از آشنایی در شبی که به عنوان دومین ملاقات آنها در منزل آقای ایزد پناه صورت گرفت ، مرحوم رضا سقایی که پسری جوان بود معرفی شد و پس از آواز خواندن و مات و مبهوت کردن اطرافیان خود تشخیص استاد مدیری این بود که سوپرانو و صدایی با اکتاو ۵/۳ می خواند که درشب نخست آهنگ (گندم خر) نوشته وسپس توسط مرحوم سقایی خوانده و در رادیو تهران پخش شد و آغاز همکاری و آهنگ ابتدایی صورت گرفت که به گفته ی ایشان این همیاری راه ادامه را بر محمود مدیری هموار کرد وخود معتقد است ازاستعدادش نیز بهره مند بوده.
از این معاضدت کتابی توسط حمید ایزد پناه گردآوری شد که استاد مدیری تنظیم وساخت موسیقی آنرا عهده داربود. کتاب مذکور مشمول آهنگ هایی از جمله (چشم به راه ، گندم خر، کشکله شیرازی ، شوق وصال ، قیم خیر (قدم خیر ) دایه ، دایه و …. است.
در خصوص آهنگهای دایه دایه ، قدم خیر ، میری و کوش طلا (کفش طلا ) گفته می شود که ازقرن گذشته سینه به سینه از دل روستا به شهر انتقال یافته اند و هرگز نام سازنده مشخص نبوده است.
استاد مدیری از آهنگ میری به عنوان خاطره انگیز ترین آهنگ خود یاد می کند، چرا که روزی به همره مرحوم ایزد پناه به خارج از شهر به یکی از روستاهای اطراف رفته و از مرد پیری خواهش می کنند که آهنگ ساخته ی خود را با تنبور بنوازد . پس از نواختن او نت نوشته شده توسط محمود مدیری دو خط و پس از تنظیم ایشان به آهنگی طولانی تبدیل گردید.
فعالیت های دیگر ایشان با حشمت اله رشیدی ، سقایی ، محمدجانی کبودی ، شمسی ( روشن دل) ، علی دلفان ، کردعلیوند و … در سالهای متمادی ادامه داشته است که شاعر شعر ها هم مرحوم ایزد پناه بوده است .
آهنگ زیبا و دلنشین امید جان نیز خالی از خاطره نیست ، و در روزی مملو از دلتنگی و غربت زیر درخت بید مجنون توسط ساکسیفون به استاد الهام شده است .
ولیکن آهنگ چشم به راه با زمزمه اولیه جناب ایزد پناه و سپس ساخت استاد مدیری به آهنگی به یاد ماندنی مبدل شد و آهنگ غم عشق ساخته محمود مدیری که برگرفته از شعری از باباطاهر بود توسط پیشنهاد ایزدپناه به آهنگی لری تبدیل و سپس با صدای جناب رشیدی خوانده شد.
در سالهای گذشته استاد ایرج کاظمی آهنگی ساخت که با تنظیم استاد مدیری وفا نکردی نام گرفت که خواننده ی آن نیز جناب رشیدی بوده است . این تلاش ها و همت های تکرار نشدنی استاد مدیری و آقای ایزد پناه موسیقی لرستان گرچه با خوانندگان مطرح و خوش آوای گذشته ، پیشینه ی مثال زدنی را به ارمغان آورد ولیکن آینده ای نگران کننده ای را در پیش رو خواهد داشت. لرستان با وجود زبان لری ولکی پس از استاد مدیری سراسر لکی شده و آهنگی لری کمتر وحتی دیده نمی شود چرا که موسیقی لرستان سمت و سوی خود را دنبال نمی کند و پس رفت چشمگیری داشته است . برای زنده نگه داشت این هنر و پنهان نشدن این الماس گرانبها از آهنگ های موجود استفاده کرده و به نسل امروزه پیشنهاد و معرفی گردد . سطح آموزش با دانش موسیقی را همتراز کرده وهویت خویش و فرهنگمان را بیش از پیش حافظ باشیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (7) photo_2009-01-21_20-45-49 6 (5)

یک دیدگاه