تاریخ خبر: ۰۹ شهر ۱۳۹۶

قصه یک بام ودو هوا گرما و سرمای ما ودیگران

قصه یک بام ودو هوا
گرما و سرمای ما ودیگران

جواد سلیمانی

درحالی که گرمای بی سابقه بسیاری ازمناطق کشور را فرا گرفته بخصوص مناطق جنوبی وجنوب غرب کشور را وهمچنان این روند ادامه دارد، متاسفانه با اینکه خرم آباد دربیشتر این روزها جزو سه مرکز استان گرم کشور قرار گرفته اما همچنان تعرفه های برق براساس شهرهای متعدل محاسبه شده وهزینه های سنگینی برشهروندان وارد می کند که این موضوع می تواند از طریق نمایندگان مردم درمجلس وهمچنین مراکز تصمیم گیر ومرتبط پیگیری شود تا حقوق شهروندان خرم آبادی حفظ گردد.
البته این موضوع ازجنبه های دیگری هم قابل بحث وپیگیری است، ازجمله سختی کارکارکنان دولت وبخش های خصوصی که متاسفانه به هربهانه تاکنون دردستور کار قرار نگرفته و همچنین با طرح هایی که درآموزش و پرورش در دست بررسی است تا مدارس را براساس مناطق آب و هوایی تقسیم کنند. قدر مسلم اگر الان در دسته بندی درست قرارنگیریم این موضوع بعدها مشکلات زیادی برای دانش آموزان ومعلمین ایجاد خواهد کرد.متاسفانه در بحث گاز هم همین موضوع صادق است.
گر چه بحث در مورد آن وتوجه خواننده مطلب، دراین هوای گرم دور از ذهن می نماید اما دیر نیست سرمای سخت زمستان و بارش های متوالی که در همین سال گذشته خسارات فراوانی بر جا گذاشت که باز هم متاسفانه تعرفه های گاز بصورت عادی محاسبه شد که باعث شده همچنان حقوق شهروندان خرم آباد از دست رفته باشد.
از جمله این حقوق تعطیلی ادارات یک ساعت زودتر دربیشتر ازمناطقی است که به مراتب از گرمای کمتری نسبت به خرم آباد برخوردار هستند، ولی بازهم با توجه به اعلام رسمی اداره هواشناسی و نه با توجه دماسنج های اتومبیل ها و دماسنج های خانگی مدیریت کلان شهری در تصمیم گیری مردد و درنهایت به سادگی از کنار این موضوع رد می شوند و به تبعات مالی و جسمی که برسیستم زیربنایی و نیروی انسانی وارد می شود توجهی ندارند و باز هم این اتفاق در فصل مخالف نیز صادق است که زمانی تعطیلی ها اعلام می شد که معمولا دانش آموزان به مدارس رسیده بودند و با رفتن سرویس ها درواقع کار آنها و خانواده ها را سخت تر کرده بودند.
به نظر می رسد آن ثبات واستحکام که باید باشد درتصمیم گیریهای قاطع و سریع وجود ندارد یا حداقل اینکه اینگونه تصمیم گیری ها نه از بالا به پایین که از سطح مردم شروع شده و با همه گیر شدن وزیاد شدن شایعات و پچ پچ ها تازه روند تصمیم گیری آغاز می گردد.باید یقین داشت که مسلما نه گرما وسرما با گذشت زمان تمام می شوند و نه مردم عادت می کنند. بهتر است تصمیمات صریح ، سریع وقاطع در زمینه آب و هوا گرفته شده والگویی ایجاد شود تا بر اساس آن مدیرانی که از مافوق بیشتر ازخدا و مردم می ترسند راحت تر تصمیم بگیرند.
به عنوان مثال بگویند یا بنویسند:« دما از فلان درجه بیشتر شد فلان تصمیم و اگر سرما تا فلان درجه رسید این سازمانها تعطیل یا تاخیر داشته باشند» …. واین کاری پیش پا افتاده اما، درعین حال بسیارمهم است که با جان و مال مردم ارتباط مستقیم دارد. دربسیاری از مناطق دنیا از شهرهای استان ما گرمتر وسردتر فراوان است و به مراتب گرمای بیشتر وطوفان های سهمگین و برف های سنگین وجود دارد اما باید ببینیم چگونه این بحران ها را اداره می کنند که ما هم استفاده کنیم و « علم را بیاموزید اگرچه در آن طرف دنیا یا درسینه کافر باشد»!
بهرحال آنچه اکنون وبصورت نیاز امروز مطرح می باشد بحث تعرفه های برق است که بایستی با توجه به متوسط دمای شهرخرم آباد براساس مناطق گرمسیری محاسبه شود ومی طلبد که نمایندگان محترم درمجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر به عنوان وکیل مردم و صدای آنها و مراکزتصمیم گیر و مرتبط در مراکز دولتی در این زمینه همت کنند تا حقوق شهروندان لرستان و خرم آباد حفظ شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

تیمور احمدوند image %d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%b3%d9%84%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c عید قلعه

یک دیدگاه