تاریخ خبر: ۲۶ آبا ۱۳۹۴
هنرمند لرستانی در گفت و گو با بامداد لرستان امیدوارم روزی برسد که حاشیه از موسیقی لرستان برود

هنرمند لرستانی در گفت و گو با بامداد لرستان امیدوارم روزی برسد که حاشیه از موسیقی لرستان برود

گفت وگو:امین امیری راد
اشاره:
حامد ابراهیمی هنرمند جوان لرستانی متولد ۱۳۷۳ درشهرستان کوهدشت است . از کودکی به سازمحلی علاقه داشته وسال ۸۵ با شرکت در کلاس آموزش موسیقی و خریدن یک ساز زیر نظر اساتیدی چون داوود رضایی درشهرستان کوهدشت وحامد فیضیان و حسن سالم به طور رسمی وارد این عرصه می شود.
بامداد لرستان درادامه سلسله مصاحبه های خود با اهالی موسیقی استان این هفته با این هنرمند جوان به گفتگو نشسته که ازنظرتان می گذرد.
بامداد لرستان:
از چند سالگی یادگیری ساز را آغاز نموده و زیر نظر چه اساتیدی این هنر را فرا گرفته اید؟
ابراهیمی:
همانطورکه قبلا هم گفتم من سال ۸۵ وارد این عرصه شدم که دراین مدت ۴ سال زیر نظراستاد داوود رضایی درکوهدشت ، یک سال زیرنظرحامد فیضیان درخرم آباد و در هنرستان نیز کتاب یک و دوخالقی را زیرنظرمهران پدرام کار کردم و با ورود به دانشگاه در خرم آباد حدود یکسال نیز افتخارشاگردی حسن سالم را داشته ام و زیر نظر ایشان کسب فیض نموده ام.
بامداد لرستان:
کار با گروه ها را از چه سالی
آغاز کرده اید؟
ابراهیمی:
اولین اجرای گروهی من سال ۹۲ با گروه سیمره بودکه بعد از آن درجشنواره چهارمحال وبختیاری به عنوان نوازنده برترانتخاب ویکسال بعد نیز درکنسرت آقای رحمانپور در کوهدشت اجرا داشتم بعد ازآن نیز درتالارهای اندیشه ، ایران، همچنین اجرا با گروه سرنا درکوهدشت را نیزداشته ام.
بامداد لرستان:
اجرا در کدام شهرستان
راحت تر است ؟ بهترین خاطره شما مربوط به کدام اجرا یتان بوده است؟
ابراهیمی:
فرقی ندارد اما اجرا درخرم آباد کمی سنگین تراست. بهترین خاطره هم مربوط به همایش لرهای مقیم مرکز بوده که با آقای رحمانپور در تالار اندیشه تهران اجرا داشته ام.
بامداد لرستان:
هم اکنون هم از کلاس های آموزشی موسیقی استفاده می کنید؟
ابراهیمی:
بله. بیشتر وقتم را درکلاس های آموزشی زیر نظر آقای پشتداروپدرام می گذرانم.
بامداد لرستان:
به نظر شما جایگاه موسیقی استان در سطح کشور چگونه است؟
ابراهیمی:
موسیقی لری جذابیت بالایی دارد که مهمترین دلیلش شاد بودنش است. ناگفته نماند که آقای علیپور برای معروفیت موسیقی این استان تلاش های زیادی داشته اند.
بامداد لرستان:
می توانید بگوئید بهترین و ماندگارترین اجراهایی که در موسیقی لرستان انجام گرفته کدام اجرا بوده است؟
ابراهیمی:
کار ( توز سر ریا) از همه ماندگار تر است و در بین آلبوم ها نیز گل آتش از همه ماندگارتر است .
بامداد لرستان:
وضعیت موسیقی در شهرستان کوهدشت چگونه است ؟ آیا استقبال می شود؟
ابراهیمی:
متاسفانه در این شهرستان آموزشگاه موسیقی وجود ندارد و اگر بخواهیم اساتید موسیقی را به آنجا ببریم باید متحمل هزینه های زیادی شد. ازطرفی فرهنگ یادگیری موسیقی هم دراین شهرستان جا نیفتاده است واگر علاقه ای هم هست ذاتی است و مدرسی که بخواهد درس عملی بدهد در آنجا وجود ندارد.
بامداد لرستان:
چرا خودتان آموزش موسیقی در شهرستان را به عهده نمی گیرید؟
ابراهیمی:
در ذهنم بوده اما، فعلا مهمترین هدف تکمیل کار خودم است. تنها خدمتی که به موسیقی این شهرستان نموده ام این است که دیدشان را نسبت به ساز عوض کنم.
بامداد لرستان:
در مورد کوچ هنرمندان بگوئید چطور می شود آنها را علاقمند به ماندن در این شهر نمود؟
ابراهیمی:
باید شرایط مالی را برایشان فراهم نمود. خود من وقتی درتهران اجرا دارم احساس می کنم از جایگاه بالاتری برخوردارم چرا که نهایت احترام را به هنرمند دارند اما ، دراستان اینگونه نیست و هیچ حمایتی نمی شود اما هنرمندانی که درتهران فعالیت دارند علاوه بر در آمد بالا ازجایگاه اجتماعی بالاتری برخوردارند.
بامداد لرستان:
در خصوص مشکلات سالن های اجرا بگوئید؟
ابراهیمی:
در کوهدشت یکی از بهترین سالن های اجرا وجود دارد اما متاسفانه افراد آموزش دیده ای که بتوانند از دستگاه ها ووسایل استفاده کنند وجود ندارد که مجبوریم از صدا برداران و تصویربرداران آماتور بیرون استفاده کنیم.
یکی دیگر ازمشکلات ما گرانی بلیط است.
دراین شهربه لحاظ اینکه مردم دچار فقر اقتصادی هستند از کنسرت ها استقبال نمی شود مثلا اتفاق افتاده که دوستی تماس می گیرد که ما ۵ نفریم بلیط برای ما جدا کنید این رویداد خوبی نیست و هیچگونه در آمدی برای هنرمند ندارد .
مردم و دوستان خودشان باید هنرمندان را درک کنند .
ما، در تهران اینگونه مشکلات را نداریم . یادم هست در یکی از اجراهایم در تهران خانواده آقای رحمانپور هم خودشان بلیط تهیه کردند.
بامداد لرستان:
برنامه شما برای آینده؟
ابراهیمی:
ان شاالله بعد ازسفری که با آقای رحمانپوربه کوهدشت داریم می خواهم برای فوق لیسانس به تهران مهاجرت کنم و زیر نظر استاد کامکار فعالیت کنم. خیلی ازدوستان مثل آقای اسکندری به تهران رفته و هم اکنون زیر نظر کامکار فعالیت دارند که درحال پیشرفت هستند.
و حرف پایانی؟
امیدوارم روزی برسد که حاشیه از موسیقی لرستان برود و از هفته نامه بامداد لرستان خصوصا استاد چنگایی به خاطر اهمیت دادن به این موضوع کمال تشکر را دارم.
سجاد بهاروند مدیر فرهنگی هنری گروه های موسیقی استان
ناهماهنگی برای اجرای موسیقی دربین جوانان هنرمند از بزرگترین مشکلات پیش روی موسیقی استان است. ازمسئولین مربوطه انتظار می رود تا شرایطی را فراهم کنند جوانان هنرمند اجراهای بیشتری را روی صحن داشته باشند.
و چه بهتراست که خوانندگان اجراهای همزمان داشته باشند . چه اشکال دارد آقای رحمانپور دریک سالن و آقای علیپور دردیگر سالن اجرا داشته باشد.
ازاداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود تا با این طرح که قبلا هم ارائه شده موافقت نمایند چرا که مطمئنم ما هنرمندان می توانیم این کاررا به نحو احسن به سرانجام برسانیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (2) 8 (3) 82179922-70921780 photo_2009-01-03_22-52-55

یک دیدگاه