تاریخ خبر: ۲۳ آذر ۱۳۹۶
نقدی بر مکان یابی برای کارخانه سیمان خرم آباد

نقدی بر مکان یابی برای کارخانه سیمان خرم آباد

نقدی بر مکان یابی برای کارخانه سیمان خرم آباد

عباس طولابی

 

پیرومطالب چاپ شده درهفته نامه بامداد لرستان به شماره های ۷۴۸ و۷۸۳ درخصوص صنایع آلوده کننده ای که گلوی شهروندان شهرستان خرم آباد و روستاهای همجواررا خواهند فشرد، اینک توجه شهروندان عزیز را به مطلبی درهمان راستا جلب می کنیم.
بازهم به مسئولین تاکید می شود آخرین نعمت خدادادی خرم آباد یعنی این هوای نسبتا پاک را با احداث کارخانه سیمان از ما نگیرید؟ چرا؟ آن پروژه از پایه واساس حکایت ازبی برنامگی و کارغیرکارشناسی وعدم توجه مسئولین و دولت های قبلی نسبت به سلامت شهروندان داشته که غفلت وسکوت ما، دراین برهه از زمان، گناهی بزرگ ونابخشودنی است و درآینده مشکل آفرین می شود.
اگرمطالب چاپ شده در این هفته نامه را در این خصوص دقیقا مطالعه کنید خواهید دید که در گذشته چه جفایی درحق شهروندان مرکزاستان نموده اند.
ضمن تشکر وقدردانی ازمسئولان محیط زیست استان ورئیس محیط زیست که تجزیه وتحلیل خطرات زیست محیطی را به خوبی بیان نموده اند، اظهارات ایشان حکایت ازاین دارد که محیط زیست از اول مخالف پروژه بوده ومدیرکارخانه برای دریافت مجوز با درهای بسته محیط زیست مواجه بوده، اما متاسفانه مدیرکارخانه با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری توانسته بدون ضابطه مجوزاحداث کارخانه سیمان را دریافت کند. اخیرا زمزمه ی شروع بکارمجدد ساخت و ساز این کارخانه درمحل تعیین شده قبلی به گوش می رسد.
مسئولین نباید اجازه دهند سلامتی جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ هزاربه خطر بیافتد که دراین صورت و با این اوصاف به محض شروع فعالیت این کارخانه باید فاتحه ساکنین این دیار را خواند. آیا بکارگماردن ( استخدام) ۵۰۰الی ۱۰۰۰ هزار تن برسلامتی ۵۰۰ هزار تن شهروند ارجح است؟؟
می گویند جلوی ضرر را از هرکجا بگیری منفعت است. چه منفعتی بالاتر ازسلامتی ساکنین شهر و روستا های همجوار!!
مسئولین مربوطه باید به منظورحفظ سلامتی و بهداشت عموم وارد عمل شوند و رعایت نکردن ضوابط و مقررات زیست محیطی در وهله اول و بعد اختلاف بانک عامل و مدیر کارخانه را به فال نیک بگیرند و تا دیر نشده نسبت به جابجایی آن کارخانه اقدام کنند در غیراینصورت آیندگان ما را نفرین خواهند کرد.
از استاندار محترم انتظار می رود تا دستور فرمایند در این خصوص تجدید نظر شود چرا که هر چیزی به جای خویش نکوست.ماکما فی السابق پیشنهاد می نمائیم این کارخانه در قسمت شرقی خرم آباد به سمت سپید دشت آنهم به دور از شهر و روستاهای همجوار در زمین های پست نه حاصلخیز که با مقداری تسطیح و خاکبرداری با تعیین فاصله ورعایت بادهای موسمی جنوب به شمال یا بادهای غالب یا به اصطلاح محلی خودمان بادهای « آشیرداری» احداث شود.
با توجه به منطقه جغرافیایی استان لرستان که دور تا دورآنرا کوه ها احاطه کرده و درنهایت شهر در داخل دره واقع شده است، محل استقرارکارخانه نسبت به شهرحالت قیف دارد وبه محض فعالیت آن شهر از جمیع جهات آلوده خواهد شد. درپایان منتظر اقدام حیاتی ازسوی مسئولین استان هستیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 2 (4) 139309240950465274294034

یک دیدگاه