تاریخ خبر: ۲۶ آبا ۱۳۹۴
جلیل سامان در واکنش به کشف حجاب دو بازیگر مصاحبه می کنند،«گرین کارت»می گیرند

جلیل سامان در واکنش به کشف حجاب دو بازیگر مصاحبه می کنند،«گرین کارت»می گیرند

آرتنا:
برهنگی فرهنگی، فرهنگ برهنگی را گسترش می دهد. درغرب مشکل برهنگی است اما اینجا ما فرهنگمان برهنه می شود. این تراژدی حاصل فقر فرهنگی است.
جلیل سامان، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در پی کشف حجاب دو بازیگر گفت: متاسفانه اقداماتی شبیه به این کار ازسوی برخی بازیگران باعث ناامنی در این حرفه می‌شود، چرا که همواره تهیه کنندگان و کارگردانان باید نگران باشند که نکند یکی از بازیگرانشان اقدامی مشابه کند و سرمایه و حاصل کارشان توقیف شود.
سامان ادامه داد: بازیگر زیادی نداریم و مجبوریم بازیگرانمان را از میان قشر موجود بازیگرانتخاب کنیم، نهادهای پرورش دهنده نیرو برای سینما در این سالها فعالیت موفقی انجام ندادند، تلویزیون در بخش‌های مختلفی نیرو تربیت می‌کند اما بازیگر آموزش نمی‌دهد. من برای یک کار که در مرحله پیش تولید بودم وضعیت ۱۸۰ بازیگر زن را بررسی کردم که نزدیک به ۱۰۰ نفرشان بینی خود را عمل کرده بودند و مابقی نیز به لحاظ سن و سال مناسب نقش مورد نظر نبودند.
کارگردان سریال «پروانه» و «ارمغان تاریکی» گفت: کشف حجاب ربطی به سینما و تلویزیون ندارد و نباید بخاطر این مسئله این دو مجموعه را تحت فشار قرار داد، باید فیلم ساخته شود ما امروز در تلویزیون با مشکل منابع مالی روبرو هستیم، متاسفانه در دولت احمدی نژاد و روحانی آنچنان که باید به صداو سیما کمک نشد و بسیاری ازپروژه‌های مهم و بزرگ روی زمین مانده است. ما باید یک ساختاری داشته باشیم که آن ساختار هنرمندان مارا جذب کند اما نداریم.
در عوض خارج از کشور سیستم جذب هنرمندان ما بشدت فعال است. تعداد زیادی از بازیگران ما در پی گرین کارت هستند و وقتی به آنها نیاز داری درخارج از کشور بسر می‌برند.
اخلاق حرفه‌ای یک مسئله شخصی است و سهم بازیگر بسیار مهم است، نظارت بر هنرمندان عملی نیست. مسئولان فرهنگی فضای فرهیختگی درسینما بوجود نیاورده اند و گیشه برایشان مهم بوده و هست و البته این معضل در دنیا وجود دارد.
سامان درپاسخ به این سوال که آیا فضای پیشنهادات غیراخلاقی به بازیگران زن در سینما وجود دارد گفت: من هیچ وقت با این مسایل روبرو نشدم، البته نمی‌توانم بگویم که نیست و نبوده اما این مصاحبه‌ها و حرف‌ها راه خوبی برای گرین‌کارت گرفتن است و اینگونه می‌گویند که اینجا آزادی نیست، من محدود بودم و بدون صرف زمان زیاد براحتی گرین‌کارت می‌گیرند. معتقدم نظارت تنها نمی‌تواند موجب حل مشکلات باشد و باید فردی که اشتباه می‌کند را توجیه کرد و تنبیه کارساز نیست، مسئولان مسیر درست جذب را بلد نیستند، مجموعه عجیب و غریبی در فرهنگ داریم، نقشه و مسیر مشخصی در فرهنگ وجود ندارد.
جلیل سامان در ادامه گفت: برای هنرپیشه ای که تسلیم فرهنگ غرب می شود راهی نیست جز آنکه با همان قواعد زندگی کند،برهنگی فرهنگی، فرهنگ برهنگی را گسترش می دهد. در غرب مشکل برهنگی است اما اینجا ما فرهنگمان برهنه می شود.
این تراژدی حاصل فقر فرهنگی است. مسئولان فرهنگی باید سیاستی بکار ببرند که فرق دوغ و دوشاب در آن مشخص شود، ما به لحاظ فرهنگی در سینما و تلویزیون فضای آشفته‌ای داریم، در حالی که باید دنبال تولیدات فاخر جهانی باشیم. در سطح هنری، تجاری و نه فرمایشی. اورژانسی‌ترین کار این است که کار به کاردان سپرده شود و پول به این عرصه تزریق شود تا هنرمندان ما مشغول تولیدات سازنده شوند، تولیدات خوب باعث ارتقای صاحبان اثر نیز می‌شود و باید بگویم ما سالم‌ترین سینما، تلویزیون و تئاتر را در جهان داریم، شهرت هنرمند را به شدت آسیب پذیر می کند پس باید بیشتر مراقب خودش باشد باید به افرادی که مشهور می‌شوند خوراک فرهنگی رساند.
اما نه از نوع فرمایشی، مثل نمایشی کردن بعضی ها که چادری می شوند که بیشتر این رفتار نمایشی موجب لجاجت می شود!
عفت یک امرذاتی است باید ذاتمان را اصلاح کنیم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

بازوند ـ بهرام نژاد ـ بروجردی image image

یک دیدگاه