تاریخ خبر: ۲۶ آبا ۱۳۹۴
مقتل‌خوانی ارجمند، طهمورث و آییش در برج میلاد

مقتل‌خوانی ارجمند، طهمورث و آییش در برج میلاد

داریوش ارجمند ابراز امیدواری کردکه فرهنگ مقتل‌خوانی هیچ وقت در این سرزمین تاریخی و فرهنگی نمیرد و باید با اجرای برنامه‌های هنری و فرهنگی جلوی مرگ مقتل‌خوانی را گرفت.
به نقل از ایسنا، این بازیگر سینما وتلویزیون همزمان با اجرای نخستین شب از «سوگ چامه‌ها» (اجتماع آیینی هنرمندان) در برج میلاد تهران که همزمان با سوگواره خیمه‌ها و نجواها برگزار شد، اظهار کرد: مقتل‌خوانی وتعزیه بخشی از فرهنگ ما ایرانیان در طول هزاران سال بوده است.
وی افزود: متأسفانه در روزگاری اجرای این مراسم‌ها در عزاداری‌های سیدالشهدا(ع) کمرنگ شده بود که امروز با اجرای سوگ چامه‌ها در برج میلاد تهران مردم می‌توانند با این فرهنگ سنتی آشنا شوند و با این اقدامات می‌توانیم جلوی مرگ مقتل خوانی را بگیریم.
او ادامه داد: فرهنگ ما ایرانیان از هزاران سال گذشته فرهنگ کیفی بوده است نه کمی، اگرچه دنیای امروز دنیای کمیت‌هاست اما همواره فرهنگ ما روی کیفیت تاکید داشته و دارد و این راز ماندگاری فرهنگ و تمدن هزار و اندی سال ما ایرانیان است.
بازیگر نقش مالک‌اشتر در سریال امام علی (ع) که روایتی ازحضور حبیب‌ابن مظاهر که توسط میلاد اکبرنژاد گسترده شده بود، را قرائت کرد، گفت: من امشب با عشق و علاقه به اینجا آمده و برایتان مقتل‌خوانی می‌کنم و از مقتل خوانی در برج میلاد تهران استقبال کردم، چرا که فکر می‌کنم ادای دین به سیدالشهدا (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) تمام شدنی نیست.
مقتل خوانی سیاووش طهمورث و فرهاد آییش در برج میلاد
همچنین در ادامه برگزاری مراسم «سوگ چامه‌ها» در برج میلاد تهران شب (۱۴ آبان‌ماه) و در دومین شب از سوگواره خیمه‌ها و نجواها، سیاووش طهمورث با حضور درخیمه‌های مختلف از این مراسم بازدید کرد. او سپس با حضور در خیمه هنرمندان برای عموم مردم و شهروندان مقتل‌خوانی کرد.
شب، جمعه ۱۵ آبان و درسومین شب، فرهاد آییش بازیگر سینما وتئاتر در خیمه هنرمندان حضور پیدا نمود و برای علاقه‌مندان مقتل‌خوانی کرد.
دومین دوره سوگواره خیمه‌ها و نجواها با برگزاری ویژه برنامه‌های مختلف هنری شامل اجرای تئاتر و کنسرت دینی،شب شعر،عزاداری ملل اسلامی،سوگ چامه‌ها و… از ۱۳ آبان ماه (مقارن با ۲۱ محرم) تا ۲۱ آذرماه در برج میلاد تهران برگزار ‌شد.
مراسم آیین سوگ چامه‌ها طی ۱۰ شب ازروزهای ۱۳ تا ۲۲ آبان ماه و ازساعت ۱۸ تا ۲۱:۳۰ برپا بود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image 2 (4) image

یک دیدگاه