تاریخ خبر: ۰۱ مرد ۱۳۹۵
جزئیات کامل آتش‌سوزی خط اتیلن غرب کشور+تصاویر

جزئیات کامل آتش‌سوزی خط اتیلن غرب کشور+تصاویر

جزئیات کامل آتش‌سوزی خط اتیلن غرب کشور/ میزان خسارت حادثه در دست بررسی است+ تصاویر

خط اتیلن غرب کشور که در روستای پران پرویز شهرستان پلدختر واقع شده عصر امروز دچار آتش‌سوزی شد و اکنون میزان خسارت آن در دست بررسی است.

لوله خط انتقالی اتیلن پتروشیمی در روستای پران پرویز پلدختر عصر امروز  دچار آتش‌سوزی شد و به همین خاطر صدای مهیبی در منطقه ایجاد شد و به علت صعب‌العبور بودن منطقه مهار آتش‌سوزی چندساعتی به درازا کشید.

آتش‌سوزی که در ۳۰ کیلومتری شهر پلدختر و در لوله خط انتقالی اتیلن که از جنوب کشور به سمت پتروشیمی کرمانشاه کشیده شده رخ داد و شعله‌های آتش در ساعات اولیه به حدی زیاد بود که سبب شد مردم با ترس روستا و منازل خود را ترک کنند و در پی اتفاق رخ‌داده بیش ۱۲ نفر از مردم دچار سوختگی و مصدومیت شدند.

پس از اطلاع مسئولان مربوطه عوامل امدادی و بالگرد هلال‌احمر برای مهار آتش‌سوزی وامدادرسانی‌های لازم در منطقه حضور یافتند.

آتش‌سوزی خط انتقالی اتیلن

یکی از اهالی روستای پران پرویز شهرستان پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در خانه نشسته بودیم که ناگهان صدای انفجار مهیبی شنیده شد و از منزل که خارج شدیم دیدیم لوله خط انتقال گاز در کوه مقابل روستا دچار آتش‌سوزی شده است.

وی افزود: شدت آتش‌سوزی به‌گونه‌ای بود که همه اهالی روستا دچار وحشت شدند و به‌ سرعت روستا را ترک کردند.

نورالدین درمنان فرماندار پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه پس از وقوع آتش‌سوزی با هماهنگی مدیرعامل پتروشیمی اقدامات اولیه انجام و شیرهایی که منتهی به لوله بود بسته شد اظهار داشت: پس‌ از این حادثه همه عوامل و ستاد مدیریت بحران در منطقه حضور یافته، یک دستگاه بالگرد به منطقه اعزام و حدود هشت اکیپ برای مهار آتش‌سوزی وارد عمل شدند.

وی افزود: مردم در ساعات اولیه منازل را ترک کرده و به خاطر حرارت از منطقه جابه‌جا شدند.

ترک منازل اهالی روستای پران پرویز

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه آتش‌سوزی در اثر ترکیدگی خط لوله اتیلن به وقوع پیوست اظهار داشت: این آتش‌سوزی در ۳۰ کیلومتری شهر پلدختر و در لوله خط انتقال اتیلن که از جنوب کشور به سمت پتروشیمی کرمانشاه کشیده رخ داد.

وی افزود: امدادگرانی از شهرهای خرم‌آباد، معمولان و پلدختر به محل حادثه اعزام شدند و برای اطفا حریق به‌ صورت عمودی یک دستگاه بالگرد نیز به منطقه اعزام‌ شد و اوضاع منطقه تحت کنترل نیروهای امدادی و آتش‌نشانی درآمد.

تیمور فریدونی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: عصر امروز آتش‌سوزی در لوله پتروشیمی روستای پران پرویز پلدختر رخ داد و نیروهای هلال‌احمر به این منطقه اعزام‌شدند.

اعزام بالگرد و نیروهای امدادی به منطقه

وی با بیان اینکه بالگرد امدادی هلال‌احمر به منطقه اعزام‌ شد افزود: سه اکیپ امداد و نجات هلال‌احمر در قالب ۱۵ نیرو در محل حادثه حضور یافتند.

همچنین حمیدرضا کبودی رئیس شرکت گاز شهرستان پلدختر اظهار داشت: این آتش‌سوزی به علت حفاری بوده که خود سبب رانش زمین و ترکیدگی لوله شده و این انفجار مهیب را در پی داشته است.

وی افزود: این لوله مربوط به شرکت گاز اتیلن غرب کشور و زیر نظر پتروشیمی است که ارتباطی با شرکت گاز لرستان ندارد.

مصدوم شدن ۱۲ نفر بر اثر آتش‌سوزی

کورش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مصدوم شدن مردم منطقه در جریان حادثه آتش‌سوزی خط انتقال اتیلن غرب در استان لرستان اظهار داشت: در پی آتش‌سوزی رخ‌داده ۱۲ نفر مصدوم شدند.

وی افزود: خوشبختانه سوختگی مصدومان سطحی است و درصد بالایی ندارند به‌ طوری‌که بین پنج‌ تا ۱۵ درصد دچار سوختگی شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: پنج‌ آمبولانس به منطقه اعزام شد و مصدومان به بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان اعزام و اقدامات اولیه برای مصدومان حادثه انجام‌ شده است.

وی بیان کرد: دو نفر از مصدومان نیاز به خدمات تخصصی بیشتری داشتند که به خرم‌آباد انتقال داده شدند.

نظر علی سهرابی مسئول ایستگاه اتیلن غرب کشور  پلدختر در رابطه با چگونگی مهار آتش‌سوزی خط اتیلن غرب کشور اظهار داشت: قبل از بروز حادثه اطلاع دادند که خط انتقال لوله اتیلن در کوه مقابل  روستا ترکیده و احتمال آتش‌سوزی وجود دارد.

وی افزود: بعد از زمان کوتاهی برای دومین بار اطلاع داده شد که در این خط انتقال انفجار و آتش‌سوزی رخ‌ داده است در پی این حادثه بلافاصله خود را به محل رسانده و با بستن شیر گاز خودکار خطوط از دو طرف آتش مهار و سپس خاموش شد.

آتش‌سوزی پس از ۴ ساعت مهار شد

مسئول ایستگاه اتیلن غرب کشور  پلدختر بیان کرد: نیروهای امدادی همه از جمله فرماندار پلدختر در محل حادثه حضور یافته و با وجود بالگرد و سایر امکانات ابتدایی، شعله‌های سر به فلک کشیده آتش در نهایت این آتش‌ با بستن شیر قطع کن خودکار این آتش‌سوزی مهار شد.

وی عنوان کرد: این حادثه خوشبختانه تلفات جانی در برنداشته و چند نفر از اهالی روستا به‌ صورت سطحی مصدوم شدند که به  بیمارستان پلدختر منتقل شدند.

سهرابی گفت: کوه در چند نقطه شکاف برداشته و دهانه بازکرده که رانش آن سبب حادثه شده البته بیل مکانیکی که در حال عملیات حفاری بوده از محل حادثه فاصله داشته و به‌ هرحال علت آن در حال بررسی کارشناسانه است.

وی تصریح کرد: به‌ احتمال‌قوی ترکیدگی لوله خط انتقال گاز در اثر بیل مکانیکی نبوده بلکه سقوط سنگ‌های بزرگ از فراز کوه سبب باز شدن دهانه لوله و ترکیدگی آن شده است.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز با اشاره به انفجار گاز در خطوط لوله منطقه پران پرویز پلدختر اظهار داشت: این حادثه ساعت ۱۶:۲۰ امروز اتفاق افتاده و خوشبختانه در حال حاضر به‌ صورت ۱۰۰ درصد مهار شده است.

وی افزود: این خطوط خوراک پتروشیمی را از جنوب غرب منتقل می‌کند که در اثر شکستن لوله این حادثه اتفاق افتاده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه علت این حادثه در دست بررسی است عنوان کرد: در اولین اقدام بلافاصله پس‌ از این حادثه با مدیرعامل شرکت تماس گرفته و شیر انتقال گاز به‌ صورت کامل مسدود شد.

میزان دقیق خسارات آتش‌سوزی مشخص نیست

استاندار لرستان بیان کرد: با روی دادن این حادثه به‌ سرعت مدیریت بحران استان و شهرستان به منطقه اعزام و تمامی امکانات نیز به‌کار گرفته شد و با پیگیری، یک فروند بالگرد نیز به محل اعزام شد.

وی تصریح کرد: مقداری گاز در لوله‌ها باقی ماند که منتظر ماندیم بسوزد زیرا نشت آن برای اهالی منطقه خطرناک بود، مصدومان این حادثه ۱۲ نفر بودند و این افراد نیز به‌ صورت سطحی دچار سوختگی شدند که خوشبختانه کار مداوا و درمان آن‌ها نیز به‌ سرعت انجام شد.

بازوند خاطرنشان کرد: میزان دقیق خسارات این حادثه آتش‌سوزی مشخص نیست و نیاز به زمان دارد، این اتفاق به‌هیچ‌ وجه عمدی نبوده و در حال حاضر نیز تمامی عوامل در منطقه حضور داشته و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

kazemiraj 139504161601035558087014 82116287-70803481 2045889

یک دیدگاه