تاریخ خبر: ۰۳ آذر ۱۳۹۴
نماینده مردم کوهدشت در مجلس: سدسیمره یک ریال برای لرستان سود نداشته است زمین‌هایی که زیرآب رفت

نماینده مردم کوهدشت در مجلس: سدسیمره یک ریال برای لرستان سود نداشته است زمین‌هایی که زیرآب رفت

خرم آباد ـ مهر
نماینده مردم کوهدشت درمجلس شورای اسلامی گفت: سد سیمره تا الان به اندازه یک ریال برای استان لرستان سود نداشته و همواره ضرر داشته است.
الهیارملکشاهی درجلسه طرح مشارکت مردمی برای راه اندازی واحدهای تولیدی در روستاها حجم خسارات وارده به کوهدشت را براثروقوع سیلاب دراین شهرستان ۲۶۰ میلیارد تومان برشمرد واظهارداشت: درسیلاب اخیرکوهدشت بخش قابل توجهی از زیر ساخت های شهرستان دچار خسارت شد و سه نفر نیز جان باختند.
وی با بیان اینکه حیات یک روستا به آب وخاک آن بستگی دارد عنوان کرد: زمین های کشاورزی لرستان از خاک غنی برخوردار بوده و آب مورد نیاز نیز در این استان وجود دارد که با استحصال این آب ها می توان کشاورزی استان را رونق داد.
رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گاهی مواهب طبیعی که در لرستان وجود دارد به صورت بلایا برسر مردم نازل می شود که نمونه آن سیلاب اخیر درکوهدشت بود و اگر قبل از وقوع این سیلاب سدی دربستر رودخانه های این شهرستان ایجاد می شد کوهدشت اینهمه خسارت نمی دید.
ملکشاهی به خشکسالی رودخانه کشکان وازبین رفتن کشاورزی منطقه دوماه قبل ازوقوع سیلاب درکوهدشت اشاره کرد وبیان داشت: این درحالی است که کشکان بعد ازسیل اخیر خروشان شد وخساراتی به مناطق پایین دست خود وارد کرد.
وی احداث سد معشوره دربستر رودخانه کشکان را امری ضروری برای کشاورزی دراین مطقه دانست وگفت:درسفرهیئت دولت به لرستان رئیس جمهورکشورمژده تسریع در روند اجرای سد معشوره را مطرح کرد و وزیر نیرو نیز بارها اهمیت احداث این سد را اعلام کرده ولی به لحاظ جوسازی های ایجاد شده در برخی استان ها و همراهی برخی افراد ناآگاه در استان روند احداث این سد به تاخیر افتاده است.
نماینده مردم کوهدشت درمجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه درمسیررودخانه کشکان سال گذشته نیزمعلم فداکاری جان خود را از دست داد عنوان کرد: برای جلوگیری از روند مهاجرت روستاییان به شهر باید به بحث کشاورزی به ویژه تامین آب مورد نیاز برای کشاورزان توجه شود.
ملکشاهی به اختصاص تنها ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احداث سد معشوره در ردیف بودجه سالیانه آن گلایه کردوگفت:سال گذشته قیمت فروش گوجه و خیار در شهرستان کوهدشت کمتر از ۱۰۰ تومان بود در حالی که هزینه تولید این محصول بالاست و این به علت عدم وجود صنایع تبدیلی در این شهرستان است.
وی با اشاره به اینکه در دولت قبل مجوز برداشت ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد سیمره گرفته شد اضافه کرد: سد سیمره در حاشیه خود۵۰ کیلومتر ازاراضی مسیر را زیردریاچه می برد و بهترین اراضی در کوهدشت و کوهنانی زیر این سد می روند.
نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سد سیمره تا الان به اندازه یک ریال برای استان لرستان سود نداشته و همواره ضرر داشته است ادامه داد: حتی یک نفر از استان برای کارگری در این سد به کار گرفته نشده و مطالبات مردم به آن ها پرداخت نمی شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image 2092616

یک دیدگاه