تاریخ خبر: ۰۳ آذر ۱۳۹۴
سرنا نواز جوان لرستانی: آینده موسیقی لرستان با این جوانان بسیار روشن است  عامل کوچ آنان نشویم

سرنا نواز جوان لرستانی: آینده موسیقی لرستان با این جوانان بسیار روشن است عامل کوچ آنان نشویم

گفت و گو:خدیجه چنگایی

اشاره:
میلاد جمشیدی اولین نوازنده سرنا درپایتخت موسیقی جهان است.
متولد ۱۳۶۸و از ۱۳ سالگی سازسرنا می نوازد. سال ۷۸ با شرکت در کلاس های کمانچه زیر نظر استاد فرید رحمتی اصول سرنا نوازی را یاد می گیرد.
می گوید: درشرایطی برای این کاراقدام کردم که دید مردم نسبت به این سازمثبت نبود، اما علاقه ای که به این هنرداشتم مرا به این سمت کشاند وچون با آقای احسان عبدی پورو آقای پشتدار ارتباط نزدیک داشتم خود دلیلی شد تا روزبه روز علاقه ام به این ساز بیشتر شود.
سال ۸۳ از طرف آقای پاکدل به گروه موسیقی دعوت می شود و تا سال ۸۵ در این گروه فعالیت داشته ودر جشنواره های مختلفی نیز شرکت می کند، بطوری که درجشنواره عاشورایی امام رضا
( ع) به صورت گروهی با آقای پاکدل مقام اول جشنواره را بدست می آورد. بعد از آن تا سال ۸۹ با آقای داریوش نظری و در لابه لای این فعالیت ها با گروه های دیگری هم کار کرده تا اینکه سال ۸۹ فعالیت رسمی خود را با انجمن موسیقی لرستان آغاز می کند. در ادامه، گفتگوی بامداد لرستان با این هنرمند جوان لرستانی از نظرتان می گذرد.

بامداد لرستان:
از سوابق اجرایتان بگوئید
تاکنون چه اجراهایی داشته اید؟
ابراهیمی:

درشبکه های تلویزونی افلاک وشما وشبکه سمنان اجرا داشته ام ودرجشنواره های ملی و فجروشهرستانی ومذهبی هم شرکت کرده ام که دربیست ودومین جشنواره فجربا گروه خایدالو مقام اول را کسب کرده ام.
بامداد لرستان:
الگوی شما در ساز زدن
چه کسی است؟ چرا ؟
ابراهیمی:
الگوی من آقای مهرداد رضایی می باشد چون این سبک را خیلی دوست دارم.
بامداد لرستان:
ماندگار ترین اجرای شما کدام بوده؟
در مورد شیرین ترین اجرایتان بگوئید؟
ابراهیمی:
اجراها همگی خاطره اند ونمی توان گفت کدامشان خوب است وکدامشان بد! شیرین ترین اجرای من هم ایام نوروز درشهرخودمان بوده است.
بامداد لرستان:
هم اکنون فعالیت کاری شما چگونه است؟
ابراهیمی:
درحال حاضربا گروه های مختلفی مانندگروه آقای غضنفری وآشتیانی وسامان علیپور همکاری می کنم.
بامداد لرستان:
استقبال هنرجویان از آموزشگاه های موسیقی
چگونه است ؟ آیا استقبال می شود؟
ابراهیمی:
بله هنرجویان به خوبی از این کلاس ها استقبال می کنند.

بامداد لرستان:
ساز سرنا جزو سازهای وحشی است
و به علت صدای زیادی که تولید می کند
برای تمرین خیلی سخت است،
خانواده ها چگونه با این قضیه
کنار می آیند؟
ابراهیمی:
خانواده من تا حالاچهارالی پنج بارساز مرا شکسته اند اما، با سماجت خودم دوباره ساز خریدم وکارکردم و برای تمرین به کوه می رفتم.
بامداد لرستان:
نظرتان در خصوص تفاوت اجرا
در داخل استان و خارج استان چیست؟
ابراهیمی:
خارج استان به لحاظ امکانات واحترام گذاشتن به هنرمندان بهتر است. درخرم آباد نه سالن انتظار خوبی داریم، نه یک گیشه بلیط فروشی خوب و در داخل سالن هم نه صندلی کافی، نه تصویربرداری، نه صحن خوب اصلا سالن نداریم،اما در برج میلاد تهران همه این امکانات وجود دارد آنهم درحد عالی
بامداد لرستان:
با وضع موجود آیا فکر رفتن
از خرم آباد را در سر پرورانده اید؟
ابراهیمی:
نه! بهترین شهر برای ما خرم آباد است چرا که مردم این شهر موسیقی را می فهمند. بین دوستان بوده اند کسانی که به تهران رفته اند، اما من این تصمیم را ندارم.

بامداد لرستان:
آینده موسیقی لرستان را چطور می بینید؟ و برنامه شما برای آینده چیست؟
ابراهیمی:
موسیقی لرستان با این جوانان که درحال فعالیت هستند بسیار روشن است. افرادی مانند همایون پشتداروحسن سالم آینده موسیقی لرستان هستند.
یادم هست درجشنواره ملی فجر در یاسوج، بخش گروهی که تمام شد آقای حسن سالم را تنها روی صحن گذاشتیم که با یک کمانچه کاری کرد تا همه تماشاچیان با سکوت کامل محواین موسیقی شوند. ناگفته نماند آقای علیپور برای شناساندن موسیقی لرستان تلاش های زیادی را انجام می دهند. برای آینده هم هدفم پیشرفت درموسیقی وبالا بردن سطح موسیقی استان است.
بامداد لرستان:
شنیده ایم که شما در اتریش هم اجرا داشته اید؟
از طرف چه جشنواره ای به اتریش رفته ای؟
و بازخورد ساز سرنا در اتریش چگونه بود؟
ابراهیمی:
سال ۹۲ با کسب مقام اول درجشنواره ملی فجر ازطرف ایران دراتریش کنسرت اجرا کردیم که گروه خایدالو اولین گروهی بود که درپایتخت موسیقی جهان ساز زد و درحین اجرا در اتریش واقعا شور وحال عجیبی بین تماشاچیان بوجود آمد، چون سرنا سازی است که تمام مردم لرستان در مراسمات عزا و عروسی با آن خاطره دارند.
وحرف پایانی
امیدوارم قدرهنرمندان را بیشتر بدانند و روزی برسد که یک سالن خوب دراختیار آنها قرار گیرد وازهمه مهمترگروه های موسیقی این استان دارای اسپانسرهای مالی که واقعا حمایت کننده باشند شود.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

نقش خاتین 2154840 139507111230298728819694 6 (4)

یک دیدگاه