تاریخ خبر: ۰۳ آذر ۱۳۹۴
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان خبرداد:  داروخانه هلال احمرلرستان افتتاح می شود

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان خبرداد: داروخانه هلال احمرلرستان افتتاح می شود

درهنگام سانحه، دراولين گام بايد عمليات مقابله با سانحه وكاهش خسارات جاني ومالي وهمچنين نجات وكمك به مصدومين وانجام عمليات درماني صورت بگیرد، جمعیت هلال احمرلرستان به حق یکی ازادارات موفق چند سال اخیردرتمام این زمینه ها بوده و بدنبال وقوع سیل های اخیر دراستان لرستان ازجمله شهرستان کوهدشت هم بسیارخوب عمل کرد و توانست درکوتاهترین زمان ممکن نسبت به کمک رسانی به مردم محروم این شهرستان اقدام نماید.
هلال احمر لرستان درسالهای اخیر توانسته است تحولات خوبی را درارائه خدمات، سرعت عمل وهمچنین تنوع فعالیت ها درهلال این اداره کل ایجاد کند بطوری که تا امروزدرچنین حوادثی استان ما نیازمند دیگراستان های همجوار نباشد.
به هرروی جمعیت هلال احمرلرستان درعمل ثابت کرده که در زمره موفق ترین ادارات استان درطی چندسال اخیربوده است. این هفته فرصت راغنیمت شمرده وبرای اینکه ازکم وکیف کار هلال احمرلرستان مطلع شویم،به سراغ مهندس مرادی مدیرعامل جمعیت هلال احمرلرستان رفته ایم که درذیل گفت وشنود خبرنگار بامداد لرستان رابا وی می خوانید.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: براساس شرح وظایف جمعیت هلال احمر وظیفه اصلی آن آمادگی درجهت مقابله با حوادث طبیعی، غیرطبیعی، انسان ساز وغیرانسان سازمی باشد.
حسین رضا مرادی افزود: خوشبختانه از زمانی که افتخارخدمتگزاری به مردم لرستان را دارم، تلاشم براین بوده است که مسایل به صورت علمی و کارشناسی انجام بگیرد ونگاه حاکمیتی هلال احمر کشور رانسبت به استان لرستان تغییردهیم.
وی با اشاره به این نکته که لرستان، استانی حادثه خیز، کوهستانی و درمسیر جاده ترانزیتی تهران به جنوب قرارگرفته وبا توجه به بارش های اخیر جنوب استان، سیل پذیری وحوادث انسان ساز وغیر انسان سازلرستان را دربرمی گیرد، ادامه داد: با توجه به این شرایط یک تیم کارشناسی برای بررسی وضعیت موجود تشکیل شد و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای جمعیت هلال احمرهم ترسیم گردید وطی این بررسی ها مشخص شد که زیر ساخت کافی در استان لرستان وجود ندارد و در گذشته حتی یک متر فضای انبار استاندارد وجود نداشته وهمچنین موقعیت خاص برای ساخت آنها وجود نداشت اما تلاش کردیم زیر ساخت ها را براساس متدهای جدید تهیه کنیم.
مدیرعامل جمعیت هلال احمرلرستان بابیان اینکه مرکز پیام یا تلفن ندای امداد با شماره تلفن۱۱۲ به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی در حوادث طبیعی و غیر طبیعی می باشد عنوان داشت: بزودی مرکز EUC یا مرکز عملیات هماهنگ بحران که به عنوان یک فرماندهی واحد در عملیات بحران محسوب می شود راه اندازی می شود که این مرکز در جمعیت هلال احمر کشور طی گفته مقامات ارشد جمعیت کشور بی نظیرمی باشد.
مرادی با اشاره به این نکته که هلال احمر به عنوان یک دستگاه امدادرسان باید تلاش کند در زمان بحران ایفای نقش کند اظهارداشت: متاسفانه بعد از گذشت چندین سال از انقلاب به تازگی توانسته ایم دیزل ژنراتورتهیه کنیم که خدای ناکرده اگر براثرحوادثی قطعی برق درشهررا داشته باشیم به عنوان برق اضطراری در مواقع ضروری استفاده کنیم تاقطعی برق مانع ازامدادرسانی ما نشود و جمعیت هلال احمر بتواند به کمک مردم برسد.
وی با ذکراین نکته که یکی ازمعضلات اصلی در مواقع بحران آشنا نبودن دستگاه های متولی امر بحران با وظایف خود می باشد، تصریح کرد : درسفر دکتر نجار به لرستان تاکید شد که اگر وظایف هر دستگاه مشخص و وظایف قانونی بازنگری شود، عدم هماهنگی بین دستگاه های متولی بوجود نمی آید.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به این نکته که بحث سیلاب ها به هلال احمر مربوط نمی شود، خاطرنشان کرد: دربحث سیلاب اگر آب گرفتگی درمعابرشهری ومنازل مسکونی بوجود بیاد وظیفه هلال احمر تخلیه این آبها نیست بلکه براساس قوانین موجود این موضوع بر عهده مدیریت خدمات شهری، آبفا شهری، مدیریت بحران استانداری وشهرداری می باشد اما متاسفانه بعضی ها این وظایف را از وظایف جمعیت هلال احمرمی دانند اما، درشرح وظایف جمعیت ما نمی باشد. اگر دراین شرایط اتفاقی برای پرسنل، امدادگران وداوطلبان ونجات گران صورت بگیرد پوشش بیمه ای برای این افراد وجود ندارد، لکن با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که سال همدلی وهمزبانی می باشد، هر زمانی مردم دچار تنش یا آزردگی یا حادثه شوند به عنوان دستگاه همکار ورود پیدا کرده وخواهیم کرد.
مرادی با بیان این نکته که دستورالعمل امدادی برای نجات افراد حادثه دیده درسیل بین ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت می باشد، گفت: با توجه به اینکه شرایط بدی وجود داشت واجساد متوفی پیدا نمی شد دیدید که درسیلهای این یکی دوسال حدودتا دوهفته هم کار امدادرسانی انجام گرفت.
وی درادامه افزود : ازرسانه ها تقاضا داریم شرح وظایف دستگاه ها را مطرح کنند ودر زمانی که یک اتفاقی صورت می گیرد براساس وظایف مربوطه آن دستگاه را ارزیابی کنند، خوشبختانه درجمعیت هلال احمر تلاش براین بود ه است که کارها وحرکتهای روبه رشد وفعالیت های خوبی داشته باشیم و نگاه حاکمیتی ارشد کل کشور را به لرستان عوض کنیم.
وی عنوان داشت : پیگیری جمعیت کل کشور طوری است که امکان امداد رسانی به تمام استان ها را دراین اولین زمان ممکن داشته باشیم و هر لحظه که اتفاقی بیفتد باید برای آمادگی لازم درمقابل حوادث احتمالی استان های همجوار راداشته باشیم.
مرادی اضافه کرد : این نگاه درجمعیت کشور وجود دارد وخوشبختانه در خصوص اعتبارات امسال که بالغ بر ۶ میلیارد تومان می باشد رشد فزاینده ای نسبت به سال های گذشته وجود داشته وهمین باعث شد که کار و اقدامات درجمعیت هلال احمر برای ایجاد زیرساخت ها درمقابل حوادث بیشتر شود.
مدیرعامل هلال احمر استان ضمن تسلیت به خانواده های عزادار سیل اخیر کوهدشت وبیان این نکته که درسیل اخیرکوهدشت دراولین زمان حادثه امداد رسانی را در منطقه کوهدشت شروع کردیم، اظهارداشت: بدنبال تجاربی که درسیل سال قبل شوراب بدست آوردیم که در اثرآن حادثه متاسفانه ۵ نفر از هم استانی ها فوت کردند در جلسه هفته پدافند غیرعامل حوادث واحتمال اینگونه سیل ها را مطرح کردیم وپیشنهاد به استاندار محترم دادیم که یک جلسه به میزبانی هلال احمر استان لرستان برگزار شود تا آمادگی در جهت مقابل با حوادث سیل بیشتر شود.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان درخصوص سیل کوهدشت تصریح کرد: بحث سیل با زلزله متفاوت است ، زلزله قابل پیش بینی نیست اما سیل قابل پیش بینی می باشد، مثلا هواشناسی قبلا از وقوع سیل پیش بینی کرده بود که ۷۵ میلیمتر بارش واحتمال وقوع سیلاب وجود دارد وخوشبختانه ۲ روز قبل ازحادثه یک جلسه درمعاونت استانداری برگزار شد ودستگاه های متولی امر بحران حضور داشتند و شرح وظایف تدوین شد وبا این شرایط آمادگی لازم برای این مسایل بوجود آمد وجمعیت هلال هم از طریق مرکز عملیاتی هماهنگ بحران و امداد نجات جلسات امداد نجات برگزارکرد وتمام همکاران درآماده باش کامل قرار داشته و داریم وبعد از وقوع سیلاب اولین تیم های امدادرسان به منطقه اعزام شدندو همزمان با وقوع سیلاب درکوهدشت در مناطق دیگر از جمله شهرستان های الشتر، نورآباد ، دوره چگنی، الیگودرز خدمات رسانی صورت گرفت و به عنوان پشتیبان استان ایلام یک سری ارائه خدمات هم صورت گرفت و با اعلام حادثه از طرف بخشدارها، فرماندارها تیم های ارزیابی مستقر شدند و اقلام زیست محیطی ازقبیل چادر، موکت ، پتو والور واقلام امدادی ازقبیل کنسرو، برنج، وروغن بین افراد حادثه دیده توزیع شد.
مرادی خاطرنشان کرد: در زمان وقوع سیل کوهدشت ۷۲ ساعت شرایط جوی مساعد نبود اما، دریک وقفه زمانی که هوا مساعد شد بالگرد هلال احمرلرستان در شهرستان کوهدشت مستقرشد وطی ۱۴ صورتی پرواز تمام بازدیدها به صورت هوایی انجام گرفت وحجم حوادث وراه های دسترسی که بسته شده بودند مشخص وجهت برنامه ریزی به ستاد مدیریت حوادث بحران استان ارسال شد و همچنین به روستاهایی که راه دسترسی نداشتند اقلام زیست محیطی و امدادی از طریق ترابری وامداد هوایی به این مناطق ارسال شد.
وی با اشاره به این نکته که طی بازدید مقامات محلی شهرستان کوهدشت، فرماندار دهیار ، امام جمعه، بخشدران همگی تلاش های جمعیت هلال احمر را مثمر ثمر دانسته واعلام رضایت کامل نمودند،بیان کرد: دکترچرخسار رئیس جمعیت هلال احمرکشور دربازدید ازسیلاب کوهدشت عنوان کردند؛ لرستان توانمندی های زیادی برای امداد رسانی دارد وبرای کمک رسانی به این حادثه تیمی ازطرف سازمان اعزام نشد وبه تنهایی خوشبختانه کارامدادرسانی را انجام دادند و حتی به عنوان استان پشتیبان استان ایلام هم کارامداد رسانی را انجام داده است .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان بابیان این نکته که دکترنجاررئیس سازمان مدیریت بحران کشور به خاطر، امدادرسانی به مردم درجریان سیل کوهدشت ازعوامل جمعیت هلال احمرو مجموعه اقدامات امدادی تقدیر وتشکرکردندافزود:
خداوند به قلم سوگند یاد کرده است وقلمی که در دست اصحاب رسانه می باشد بسیار مقدس است، البته نقدباعث پویایی می باشد اما تقاضا داریم اصحاب رسانه نقد سازنده داشته باشند ویکسری انتظارات معقول داشته باشند وبراساس شرایط وضع موجود اگر با یک شخص یا جناحی مشکل دارند مجموعه اقدامات واهداف یک تیم که بدون چشم داشت انجام می دهند را پایمال نکنند.
مرادی گفت: هلال احمریک دستگاه امدادرسان وخدمات رسان می باشد و متاثر از قوانین مالی دولت می باشیم واعتبارات ما محدود است وبا وجود کم بودن وامکانات وتجهیزات تلاش کرده ایم با تمام توان در عرصه فعالیت های امدادی خدمات رسانی کنیم واگر هم کاستی هست از تمام مردم عذر خواهی می کنیم.
وی بابیان این نکته که درحوادثی که مربوط به مدیریت بحران می باشد یکسری مسایل علمی باید با تجارب ادغام شود تا دستگاه های اجرایی بتوانند برنامه ریزی خوبی برای مقابله با حوادث داشته باشند، عنوان داشت: شهرستان کوهدشت دارای چندین بخش وشهرستان گسترده ای می باشد، در آن شرایط ارزیابی وبازبینی تمام مناطق به صورت زمینی مدت زیادی طول می کشید اما با ترابری هوایی یا امداد هوایی در مدت زمان کمتراز یک ساعت تمام منطقه ارزیابی شد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به این نکته که اگر این امداد هوایی نباشد با توجه به حجم حادثه وگسترده بودن آن مدت زیادی برای ارزیابی اولیه طول می کشد، اظهارداشت: درکشورهای اروپایی درهنگام امداد ونجات درمراکزی که تحت عنوان مراکز امدادی ـ درمانی هوایی یا مجتمع های امدادی هوایی مشخص شده اند اقلام زیست محیطی وامدادی وهرآنچه نیاز مناطق حادثه دیده است مهیا شده، در آن مجتمع بارگیری می شود و به صورت ترابری وامداد هوایی به منطقه ارسال می شود.
مرادی تصریح کرد: با توجه به اینکه درهرحادثه ای (طبیعی یا غیرطبیعی انسان ساز، یا غیر انسان ساز) که به علت های گوناگون ازجمله نبود زیرساخت ، پل ها وحجم خسارات وعوامل دیگرنمی توانیم امداد رسانی را به موقع انجام دهیم و یا به افراد حادثه دیده به موقع کمک کنیم مجهز بودن به امداد هوایی بهترین راهکاراست که باید به این مهم اهمیت بیشتری بدهیم.
وی ادامه داد: باحمایت های خوب مهندس بازوند استاندارلرستان که نسبت به هلال احمراستان دارند امسال یکی از زیر ساخت های اصلی جمعیت هلال احمرلرستان احداث مجتمع امدادی هوایی بود که دربام لرستان در زمینی به مساحت صد وسه هزار و هفتصد وپنجاه متر درحال احداث است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمرلرستان درخصوص این مجتمع امدادی هوایی خاطرنشان کرد : به گفته کارشناسان امداد هوایی جمعیت هلال احمر و دفترفنی کل کشور این مجتمع در کشور بی نظیر می باشد، خوشبختانه هیچ مشکلی برای تکمیل این مجتمع نیست، اعتبارات درسال ۹۲ جذب شده است وکاربا تمام توان پیش می رود.
وی دررابطه با پیشرفت فیزیکی این مجتمع افزود: دیوارکشی این مجتمع ۱۰۰ درصد، فاز اول محوطه سازی ۸۰ درصد، آشیانه بالگرد ۷۰ درصد، انبارامداد شماره یک۶۰ درصد، پیشرفت داشته است و انبار امدادی شماره دو هم بزودی استارت زده می شود.
مرادی ادامه داد: با توجه به اینکه پراکنش انبارهای امدادی مناسب نیست براساس دستورالعمل های امداد باید در مرکز استان لرستان فضایی معادل هزار وهشتصد وپنجاه متر انبارداشته باشیم که براین اساس تاپایان سال این زیر ساخت دراستان فراهم می شود وهمچنین باید براساس ۲ درصد جمعیت هراستان به تعداد ۲۲ قلم کالا درانبار ها دپو شود.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان دررابطه با دپو اقلام درانبارهای استان گفت: خوشبختانه الان دپو اقلام نسبت به استان های همجوار خوب است و اگر مجتمع امدادی هوایی بام لرستان ودیگر زیرساخت ها به بهره برداری برسند مشکل حل می شودو قسمت پشتیبانی امداد ونجات را به آن مکان برای نگهداری اقلام به انبارهای آن مجتمع منتقل می کنیم.
وی اضافه کرد: به محض افتتاح مرکزمجتمع امدادهوایی، سگهای زنده یاب و مدارس میدانی در این مجتمع مستقرمی شوند تا این مجتمع در غرب وجنوب غربی بی نظیر باشد وبتوانیم به عنوان یک استان پایلوت وپشتیبان در تمام حوادث غرب وجنوب غرب کشور ارائه خدمات بدهیم.
مرادی درادامه به داروخانه هلال احمرلرستان اشاره نمود وخاطرنشان کرد : امروزه یکی ازدغدغه های اصلی جمعیت هلال احمرلرستان بحث داروخانه می باشد که متاسفانه استان لرستان تنها استانی است که داروخانه هلال احمر ندارد واین در شرایط است که برخی استانها مانند کرمان وگلستان واستان های دیگر ۲ داروخانه دارند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان افزود: برای احداث داروخانه هلال احمر لرستان خوشبختانه دراستان لرستان تلاشهای زیادی صورت گرفت ودراین راستا توانستیم موافقت کمیسیون ماده ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی را با حمایت ویژه مهندس بازوند استاندار لرستان بگیریم و تا آذرماه جاری این داروخانه افتتاح وبه بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه فضای موجود و داروها در انبار این داروخانه کاملا آماده است عنوان داشت: در کناراین داروخانه درمانگاه عمومی شامل فیزیوتراپی، تخصصی های داخلی، اطفال، عفونی، دندانپزشکی، تب کار و بهداشت خانواده ومشاروه برنامه ریزی شده است ودراختیار عموم قرارخواهد گرفت.
مرادی ادامه داد: این درمانگاه جامع می باشد وتلاش براین است با تمام تعرفه های دولتی دید حمایتی برای افراد بی بضاعت و به صورت رایگان ارائه خدمات صورت بگیرد زیرا مردم لرستان درطول تاریخ بهترین بوده اند ونیازمند ارائه خدمات به بهترین صورت می باشند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان اضافه کرد: نبود داروخانه ای چون داروخانه هلال احمر باعث می شد مردم استان به مدت ۴۸ یا ۷۲ ساعت برای تهیه دارو به استان های مجاور عزیمت کنند اما با افتتاح این داروخانه دیگرنیاز نیست مردم عزیزمان برای تهیه دارو به استانهای مجاور سفرکنند و آنجا که حجم نسخه های تخصصی وفوق تخصصی و داروهای خاص بالا است و این نیازمند یک داروخانه برای تهیه داروهای تک نسخه ای وخاص می باشد امیدواریم این مشکل توسط این داروخانه برای همیشه حل شود.
وی با اشاره به این نکته که فصل تازه ای ازپیشرفت های تجهیزات وامکانات جدید خریداری شده هلال احمر درآذرماه رونمایی می شود، بیان کرد: درمحورخمین به الیگودرز که حجم تلفات آن زیاد است با توجه به اینکه دولت باکمبود اعتبارات مواجه بود وپروژه جدیدی شروع نمی شود یک خیربه نام رضایی۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرد و در مدت زمان ۲ ماه پایگاه امداد جاده ای شهدای خمسه را آماده افتتاح کرده است.
مرادی گفت : درپایگاه ازنا و گاماسیاب یک محور پایگاه جاده ای و در سه راهی الشتر و منطقه گشورکرمانشاه نیز انبار امدادی ومرکز EUC افتتاح می شود.
وی درخاتمه ازکارکنان مسکن وشهرسازی لرستان به عنوان مجری این طرح ها قدردانی کرد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

عیدی بیرانوند image image

یک دیدگاه