تاریخ خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴
به چاپ رسيده‌اند. پژوهشگر برجسته ایرانی در حوزه زبان و ادبیات فارسی : امروز سرزمین شاهنامه لرستان است

به چاپ رسيده‌اند. پژوهشگر برجسته ایرانی در حوزه زبان و ادبیات فارسی : امروز سرزمین شاهنامه لرستان است

کزازی نيز دراين مراسم با اشاره به اهميت برخي كتب اظهار داشت: بیهوده نیست شاهنامه، نامه ورجاوند و بی‌مانند فرهنگ منش ایرانی درسرزمینی مانندلرستان این همه شور‌آفرین است. وي تأكيد كرد: درست است شاهنامه در خراسان پدید آمد اما بارها گفته‌ام امروز سرزمین شاهنامه لرستان است.
چهره ماندگار حوزه ادبيات فارسي کشور تصریح کرد: اگر فردوسی زنده می‌بود به شما لران آفرین می‌گفت وفرخ باد که پیش از دیگر ایرانیان که فرزندان فرخنده خوی اویید پاس استاد را می‌نهید و دل در گرو شاهنامه دارید.
این نویسنده و پژوهشگر ادبیات اظهارداشت: ایران سرزمین شاهنامه است، نام شاهنامه با نام گرامی ونازش خیزایران، جاودان پیوند گرفته است اما شناخت شاهنامه و شیفتگی آن در سر‌زمین‌های ایرانی یکسان نیست،شاهنامه سنجه آزاد اندیشی، فراغ‌نگری و ایران دوستی است و هر تیره از ایرانیان که با شاهنامه و جهان آن بیش‌تر در پیوند هستند از این ویژگی والا بی‌هیچ گمان بیشتر برخور دارند.
استاد کزازی افزود: کردان، لران و خوزیان بیش از تیره‌های دیگر شاهنامه را گرامی می‌دارند از همین رو به واقع ایرانی مانده‌اند.
ميرجلال‌الدين کزازي، از اساتيد برجسته ادب فارسي، در آيين رونمايي از کتب تازه منتشر شده لرستان که در محل تالار شهيد آويني خرم‌آباد برگزار شد، گفت: از ديد من اگر بخواهيم بدانيم که کدامين مردم ايراني‌تر از بقيه هستند روش سنجش آن اين است که ميزان دلبستگي و علاقه آنان را به شاهنامه را بسنجيم. وي افزود: لرها علاقه وافري به شاهنامه دارند، لذا آن‌ها ايراني تر از ديگر ايرانيان هستند؛ چراکه هر کس شاهنامه را گرامي‌تر مي‌داند ايران را گرامي شمرده است. کزازي ادامه داد: لرها بيش از هر تيره ديگري از ايرانيان شيفته شاهنامه هستند و ما شاهديم حتي در بين چادرنشينان و عشاير اين استان به پاس بزرگداشت شاهنامه و فردوسي محافل ادبي برگزار مي‌شود. اين استاد فرهيخته ادب فارسي ادامه داد: روزگار ما به‌نوعي روزگار بيگانگي با خويشتن است و مردمان کمتر پرواي انديشه، فرهنگ و هنر را دارند، روزگاري که تلاش مردم بيشتر بر اندوختن زر و سيم متمرکز است و مردم بيشتر در فکر سود و زياد هستند برپايي محافل ادبي به پاس شاهنامه و فردوسي و حضور در آيين کتاب اقدامي ارزشمند است.
وي با بيان اين‌که کتاب برترين و بنيادي‌ترين پايگاه فرهنگ است، گفت: ممکن است اين سؤال مطرح شود که آيا در چنين اوضاعي با وجود اين همه وسايل سرگرمي نظير اينترنت، فضاي مجازي و… بيم آن نمي‌رود که کتاب ارج و ارزش ديرين خود را از دست بدهد، افزود: هرگز هيچ رسانه‌اي چه ديداري، چه نوشتاري و چه خواندني نخواهد توانست جاي کتاب را بگيرد زيرا ما با کتاب پيوندي نهادي داريم.
اين فرهيخته ادبي گفت: ما به هيچ‌وجه پيوند نهادي که با کتاب مي‌توانيم داشته باشيم نظير آن‌ را با رايانه و ديگر ابزارهاي خاموش و بي‌جنب و جوش نخواهيم داشت. کزازي ادامه داد: کتاب برترين نماد انديشه و فرهنگ بوده، هست و خواهد بود، کتاب نوشتاري پيشينه بسيار ديرينه‌اي در تاريخ ايران زمين دارد و يکي از نخستين سرزمين‌ها که به نوشتار روي آوردند بدون هيچ گزافه و گمان سرزمين ايران بوده است.
وي با بيان اين‌که تاريخ بشر با نوشتن آغاز شد، گفت: فرهنگ، انديشه پايدار و دانش با نوشتار مي‌تواند برجاي بماند، حافظه انسان هر چند هم قوي باشد نخواهد توانست مطالب را براي مدت زمان زيادي در خود حفظ کند، با مرگ انسان آن‌ها نيز به فراموشي سپرده و از بين مي‌روند اما آن‌چه مکتوب مي‌شود برجا خواهد ماند.
اين مدرس واستاد دانشگاه از کشور ايران به‌عنوان فرهنگي‌ترين سرزمين جهان ياد کرد و افزود: در سرزمين ايران نوشتار و کتاب ارزشي بنيادي داشته است که نمونه آن را در سنگ‌نوشته داريوش شاهديم.
وي ادامه داد: فرهنگ نگاشتن بر سنگ از ايرانيان ظهور کرده است داريوش سرگذشت خود را برسنگي سخت نگاشت تا براي آيندگان برجاي بماند. وي دربخشي ازسخنانش به خدماتي از کورش کبيراشاره کردوگفت: وقتي کورش کشوري را تصرف مي‌کرد نه تنها آن کشور را به تباهي نمي‌کشيد و در آتش نمي‌سوزاند، بلکه آن‌را آبادان‌تر از آن‌چه بود، مي‌کرد و مردم را آزاد مي‌گذاشت بر دين و مذهب خود بمانند و اين در حالي که ديگران وقتي کشوري را تصرف مي‌کردند آن کشور را به خاک و خون مي‌کشيدند

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 8 (9) image

یک دیدگاه