تاریخ خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴
برگزاری آیین خون ، صلح درخرم آباد پدرمقتول:به خاطر رضای  خدا از حکم قصاص گذشتم

برگزاری آیین خون ، صلح درخرم آباد پدرمقتول:به خاطر رضای خدا از حکم قصاص گذشتم

اطلاع رسانی بامداد لرستان
پرونده قتل عمد جوان خرم‌آبادی بابرگزاری آیین سنتی «خون وصلح» منجربه بخشش و سازش خانواده شاکی شد.
درآیین صلح وسازش که با حضورمعاون دادگستری لرستان، معاون فرهنگی دادگستری استان، شهردارواعضای شورای شهرخرم‌آباد، روحانیون، اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف مختلف درمسجد حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان خرم‌آباد برگزار شد با تلاش اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف پرونده قتل عمد جوانی که حکم وی به قصاص منتهی شده بود با رضایت خانواده مقتول منجر به سازش وگذشت حکم قصاص شد.
سید رحیم کاظمی معاون قضایی دادگستری استان لرستان دراین آیین، ضمن تقدیر از خانواده شاکی به خاطرگذشت ازقصاص، اظهارداشت: این خانواده درعین ایجاد یک حق مسلم، قانونی و قرآنی، گذشت را به اعمال حق قانونی یعنی قصاص ترجیح دادند.
وی ضمن قدردانی ازهمه‌کسانی که زمینه انجام این امرمقدس را فراهم آوردند، افزود: از خداوند متعال طلب می‌کنیم تا بتوانیم در امور خیری که اصلاح و امنیت جامعه و مؤمنان را در پی دارد موفق باشیم و بتوانیم جلو اختلاف را بگیریم چراکه ما مسلمان هستیم و قرآن نیز به خاطر داشتن ایمان همه ما را برادر خطاب کرده است.
معاون قضایی دادگستری لرستان عنوان کرد: منشأ اختلاف وجود دارد اما انشاالله که بتوانیم جلو اختلاف را بگیریم چراکه ما مسلمان هستیم وقرآن نیز به خاطر داشتن ایمان همه ما را برادر خطاب کرده است.
وی بیان کرد: زمانی که اختلاف بین دودسته از مؤمنان ایجاد می‌شود دیگران باید بی‌تفاوت نباشند و بین برادران ایمانی خود صلح برقرار کنند که امروزشاهد این امر مقدس هستیم.
کاظمی به امنیت وآرامش جامعه اشاره کرد و گفت: دستگاه قضایی مجری و تکلیف عدالت در جامعه را بر عهده دارد اما باید مقدم عدالت، امنیت درجامعه فراهم باشد که خوشبختانه کشور از این نعمت بزرگ برخوردار است.
وی بابیان اینکه امروزه آن‌طرف مرزهای کشورهمراه با ناآرامی است و عمده این ناآرامی‌ها به شیطنت‌های آمریکا، شیطان بزرگ برمی‌گردد، افزود: امنیت داخل کشورما، لطف خداوند به ملتی است که گام‌هایشان را برای خداوند برداشتند وانشاالله که درسایه این امنیت شاهد انجام امور خیر باشیم.
آیین خون وصلح یا خون صلح یکی ازآداب‌ ورسوم‌های دیرینه مردم استان لرستان است که پس ازوقوع یک قتل برای خاتمه دادن به درگیری برگزارمی‌شود ودراین آیین صاحبان عزا از قصاص قاتل گذشت می‌کنند.
درآیین دیرینه جمعی ازخیرخواهان قاتل با دردست داشتن یک جلد کلام‌الله مجید، یک قبضه چاقو و کفن با حالت تضرع به‌ طرف اولیا دم می‌روند بدین معنا که قاتل را یا به احترام و عظمت قرآن ببخشند و یا اینکه او را قصاص کنند که در این آیین خانواده مقتول با بوسیدن قرآن بخشش خود را اعلام می‌کنند.
آیین خون وصلح که نشان احترام قوم لر به سنت‌های اسلامی است برای جلوگیری از اختلاف، خونریزی و فرهنگ گذشت دراستان لرستان اجرا می‌شود.
دراین مراسم مهندس عیدی بیرانوند شهردارخرم آباد وچند تن دیگر ازدو طوایف بیرانوند وحسنوند درخصوص این کارخوب وخدا پسندانه سخنرانی کردند.
پدرمقتول درپایان این مراسم به خبرنگاربامداد لرستان گفت: هرچند احساس می کنم فرزندم تازه فوت کرده اما من دلم را به دست خداوند بزرگ داده ام وبه خاطر رضای او ازحکم قصاص گذشتم واین کاررا قبول کردم.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 1811991 image 2 (3)

یک دیدگاه