تاریخ خبر: ۱۰ آذر ۱۳۹۴
هنرمند لرستانی درگفتگو با بامداد لرستان: مسئولین  باید اجراهای محلی را جدی بگیرند تا این شناسنامه لری از بین نرود

هنرمند لرستانی درگفتگو با بامداد لرستان: مسئولین باید اجراهای محلی را جدی بگیرند تا این شناسنامه لری از بین نرود

امیدوارم حمایت ها بیشتر شود چرا که درآمدها جوابگوی هزینه ها نیست
وما برای دل خودمان کار می کنیم
اشاره:
عشق به هنرباعث می شود که از ۴ سالگی کمانچه بدست بگیرد و آنرا به صدا درآورد، پدرش علاقه زیادی به کمانچه داشت. وقتی پدر درخانه تمرین می کرد بدقت تمرین های پدررا گوش می داد و به محض اینکه پدرکمانچه را زمین می گذاشت،
اوبرمی داشت و حرکات پدررا تقلید می کرد.
پدرکه علاقه فرزندش را به کمانچه نظاره گراست، کمانچه خودش را دراختیارش قرار می دهد، بدلیل مشکلات کاری وتحصیلی نمی تواند آموزش فرزندش را ادامه دهد ولی با مشورت با استاد مراحمی یک کمانچه کوچک را تهیه می کند.
با وجود سن کمی که دارد به خوبی ازکمانچه اش نگهداری می کند بعد از چند ماه درکلاس های آموزشی استاد مراحمی شرکت می کند، اما بازهم به علت سن کم مجبور می شود درخانه تمرین کند و طبق گفته استادش بطور مرتب به موسیقی های لری گوش فرا می دهد تا اینکه در دوره های ابتدایی مدت زیادی نزد استاد پرویز زاده آموزش می بیند و با نت های موسیقی آشنا می شود و بعد از چند سال وقفه دردوران دانشجویی نزد استاد سالم دوران جدید آموزش را طی می کند که ما حصل این تلاش ها امروزه وی را به هنرمندی جوان در عرصه موسیقی تبدیل کرده است که خواندن مصاحبه بامداد لرستان با وی خالی ازلطف نیست.
بامداد لرستان:
خودتان را معرفی کنید؟ و یک توضیح مختصر در خصوص ساز کمانچه بفرمائید؟
مهرداد ترک زبان هستم. متولد ۱۳۷۳ و دانشجوی رشته مدیریت.
ساز کمانچه قطعا ساز ملیت لرستان است وگوش های ما با این ساز فارغ ازکلاس ها و آموزش ها آشناست. این ساز ابتدا سه سیم بوده که بتدریج به وسیله استاد هایی که بوده اند به چهارسیم تبدیل شده وحالت کاملتری به خود گرفته.
هم اکنون بسیاری ازاساتید این شهرآموزش کمانچه را به عهده دارند چون این سازمختص شهرمان است.
بامداد لرستان:
هم اکنون با چه گروه هایی همکاری دارید؟
ترک زبان: اولین گروهی که با آن آغازکرده ام آقای غلام سبزعلی وبعد ازآن داریوش نظری وهم اکنون نیز با دوگروه زاگرسیان ایران زمین به خوانندگی داریوش نظری وپاپ لر به خوانندگی امیررحمان خسروی همکاری دارم.
همه اجرا ها به نوبه خود خوبند اما بهترین اجرای من درتهران، سالن وزارت کشور با آقای داریوش نظری بوده است.
بامداد لرستان:
تفاوت کار با گروهای داخل استان و خارج استان را بیان کنید؟
ترک زبان:
دربیرون ازاستان چون افراد خاصی می آیند که شاید عده ای ازآنها با موسیقی لری آشنایی دارند بنا براین کارکردن برای ما جذابتر است.
کار درخارج از استان بدلیل علاقه مردم به سازهای سنتی وآهنگ های نو اهمیت بیشتری دارد ومردم هم شوق بیشتری دارند برای شنیدن. همانطورکه می دانید مردم هراستان را با آهنگ ها، آلات موسیقی ولباس های محلی آن استان یا منطقه می شناسند. پس چون به نوعی کار در خارج ازاستان معرف ادبیات، اشعار و فرهنگ آن استان است ازحساسیت ویژه ای برخورداراست.
پس ارائه کاردرخارج از استان بدلایل فوق بسیارحساس است.
بامداد لرستان :
چه برنامه ای برای پیشرفت درموسیقی دارید؟
تا کنون چه خدمتی به موسیقی لرستان کرده اید:
ترک زبان:
پیشرفت در هرکاری سختی های خاص خودش را دارد و باید برنامه ریزی خاصی داشته باشید. درهمین راستا من نیز روزانه تمرین و ممارست دارم و بیشتر روی نت های استاد شکارچی دارم کارمی کنم.
فعلا در حدی نیستم که بتوانم به موسیقی استان خدمت کنم. اساتید بزرگی چون استاد شکارچی، منظمی، علی پور و.. توانسته اند فرهنگ و موسیقی این استان را به سایراستان ها معرفی کنند که امیدوارم منهم به عنوان شاگرد این عزیزان بتوانم با تمرین و ممارست و پشتکار قدم دراین راه بگذارم.
بامداد لرستان:
درخصوص مشکلات سر راه موسیقی لرستان بگوئید:
ترک زبان:
هم اکنون وضعیت موسیقی لرستان بسیار بهتر از قبل شده است، ولی نبودن سالن استاندارد برای اجرای برنامه ها ازعمده ترین مشکلات ماست. کوچک بودن سالن ها، عدم تهویه سالن، نبود صندلی مناسب برای اجرا ونامناسب بودن سیستم صوتی برای صدا برداری از دیگر مشکلات در این سالن هاست. خوشبختانه مردم با استقبال خود در این راه از ما حمایت می کنند اما از مسئولین تقاضا داریم اجراهای محلی را جدی بگیرند بطوری که همه مردم بتوانند استفاده کنند تا این شناسنامه لرستان از بین نرود. همچنین از مسئولین می خواهیم تا به موسیقی اهمیت بیشتری بدهند چراکه بهترین وسیله برای پر کردن اوقات فراغت جوانان موسیقی است.
ازدوستان خودم هم می خواهم که حاشیه را کنار بگذارند ودرکنار هم، به هم کمک کنند، چون حاشیه درموسیقی ما زیاد است و این جلوی پیشرفت دوستان را خواهد گرفت.
هم اکنون نوع نگاه مردم و مسئولین به موسیقی خوشبختانه نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و آقای حنان هم در این راه حمایت کننده است، نه تنها هنرمندان عرصه موسیقی بلکه هر جوانی که حرفه یا هنری دارد واقعا از وی حمایت می کند. اما امیدوارم این حمایت ها بیشتر شود چرا که درآمدها جوابگوی هزینه ها نیست وما برای دل خودمان داریم کارمی کنیم.
بامداد لرستان:
آینده موسیقی لرستان را چطور می بینید؟
ترک زبان :
موسیقی لرستان بسیار غنی و پر محتواست و آینده بسیار روشنی دارد، چرا که جوانانی که در این عرصه کار می کنند مطالعه دارند و بصورت تخصصی در مراکز دانشگاهی این هنر را دنبال می کنند، به این ترتیب موسیقی لرستان بسیار پیشرفت خواهد داشت.
به علاقمندان هم می گویم بیشترکسانی که دنبال این هنر می روند عشق و علاقه زیادی به این کار دارند و به نظر من یکی از راه های رسیدن به معرفت فراگیری هنراست. فرقی هم نیست چه موسیقی چه نقاشی و چه شعر ….
جوانان علاقمند ابتدا باید ببینند که به آلات موسیقی علاقه دارند، بعد بدنبالش بروند، بطور کلی علاقه، مطالعه و تمرین از عوامل موفقیت در پیشرفت موسیقی می باشد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

6 (6) 81857068-70335541 photo_2009-01-21_20-45-49 امین ساکی

یک دیدگاه