تاریخ خبر: ۱۷ آذر ۱۳۹۴

استاندارلرستان تاکید کرد: بر اساس قانون سرمایه‌گذاری در بام لرستان امکان‌پذیر نیست

اطلاع رسانی بامداد لرستان
شنبه گذشته جلسه کارگروه گردشگری استان لرستان به ریاست هوشنگ بازوند استاندارلرستان در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد دراین جلسه استاندارلرستان که خود سخت پیگیرحل مشکلات گردشگری استان می باشدگفت: کارگروه گردشگری، یکی ازکارگروه‌هایی است که می‌تواند برای درصد قابل‌توجهی از ظرفیت‌های بزرگ لرستان، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کند.
وی افزود: ما نزدیک به دو سال است که شعاری را مطرح کرده‌ایم مبنی بر«لرستان باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود» که تحقق این شعار نیازمند برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی برای جذب سرمایه‌گذاری ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیارد تومانی است.
استاندار لرستان عنوان داشت : به منظور توسعه گردشگری در لرستان، باید زیرساخت‌های رفاهی و اقامتی دراستان ایجاد شود، شرایط برای هتل‌سازی فراهم شود، به معرفی جاذبه‌های استان پرداخته شود و در کنارجاذبه‌های طبیعی موجود در استان، جاذبه‌های دست‌ساز نیز طراحی شود.
بازوند با اشاره به احداث پارک شاپوری در اطراف پل شکسته خرم‌آباد، تصریح کرد: پس از شش ماه پیگیری با همکاری شهرداری بنا شد که در یک سایت ۳۱ هکتاری یک پارک مینیاتوری که در آن پل‌های تاریخی با مقیاس کوچک طراحی‌شده، در اطراف پل شاپوری (شکسته) احداث شود.
بازوند خاطرنشان کرد: سه و نیم میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد پارک شاپوری اختصاص داده‌ شده است، یک دریاچه با وسعت هشت هکتار در آن تعبیه‌ شده تا به نوعی یک مکان تفریحی مانند پارک کیو نیز در این منطقه احداث شود.
وی بیان کرد: از میراث فرهنگی انتظار داریم که برای سال آینده، یک برنامه جدی برای بازسازی پل شاپوری داشته باشد و برای احیای آن از سازمان میراث فرهنگی اعتباری بین هفت‌ تا ۱۰ میلیارد تومان دریافت کند، چون این پل یکی از جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر استان لرستان است که در کنار آن پارک و دریاچه‌ای که قرار است در اطراف آن ایجاد شود، می‌تواند یک منطقه فوق‌العاده برای جذب گردشگر باشد.
استاندار لرستان با اشاره به بام لرستان، گفت: در این محل ۲۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام‌شده ولی اشتباهی که در این رابطه انجام‌ شده این بوده که تمام ۷۰۰ هکتار این منطقه به عرصه جنگلی تبدیل‌شده و سرمایه‌گذاری در این منطقه بر اساس قانون امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: برای رفع مشکل بام لرستان، به شورای عالی منابع طبیعی پیشنهاد دادیم که ۲۰۰ هکتار از این منطقه را آزاد کند تا آن را برای سرمایه‌گذاری در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم که این پیشنهاد اکنون در شورای عالی منابع طبیعی در حال بررسی است، به هر حال وقتی یک جاذبه تعریف می‌شود و هزینه‌ای برای نگه‌داری آن پرداخت می‌شود، در برابر باید سوددهی لازم را نیز به همراه داشته باشد.
بازوند پارک مخمل کوه را یکی دیگر ازجاذبه‌های طبیعی بسیارخوب استان دانست وعنوان کرد: باید برای واگذاری این پارک به بخش خصوصی برنامه داشته باشیم، از طرفی اگر قرار است این منطقه به عنوان یک مرکز گردشگر پذیر مطرح باشد باید زیرساخت‌های اقامتی نیز در آن تعبیه شود.
وی تصریح کرد: با توجه به کمبود زیرساخت‌های اقامتی در استان، بنا داریم که تا سال ۱۳۹۷، هزار تخت در خرم‌آباد داشته باشیم و درزمان حاضر نیزساخت سه یا چهار هتل در دستور کار است.
استاندار لرستان با بیان اینکه ما، دراستان باید از کارهای سطحی و زودگذر عبور کنیم و توسعه عمیق را موردتوجه قرار دهیم، خاطرنشان کرد: گر چه انجام کارهای زیربنایی زمان‌بر است اما این‌ها اقداماتی است که بسیاری از استان‌ها در سال‌های گذشته انجام داده‌اند و ما پس از ۳۰ سال که از انقلاب می‌گذرد، هنوز در زیرساخت‌های استان مشکل‌داریم و فرودگاه ما به تازگی فعال‌شده است.
وی با بیان اینکه جاذبه‌های طبیعی لرستان منجر به ایجاد شغل دراستان نشده، گفت: اگر امروز ظرفیت‌های گردشگری بزرگ لرستان از جمله آبشار نوژیان، آبشار بیشه و دریاچه گهر، برای استان درآمدزایی و اشتغال‌زایی ندارند، به دلیل نبود زیرساخت‌های گردشگری در این مناطق است و تا زمانی که این زیرساخت‌ها تأمین نشود نباید انتظار داشته باشیم که شغل ایجاد شود.
بازوند با بیان اینکه گردشگری تنها حوزه‌ای است که سود حاصل از آن به‌ طور مستقیم به جیب مردم می‌رود، افزود: افزایش سرانه درآمدی مردم، مهم‌ترین هدف ماست و توسعه واقعی زمانی محقق می‌شود که میزان درآمد مردم افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه بهترین روش افزایش سطح درآمدی مردم، جذب سرمایه‌گذاری است، عنوان کرد: حوزه گردشگری باید بتواند بخشی از مشکل بیکاری لرستان را حل کند.
استاندارلرستان بیان کرد: به شهرداران همه شهرستان‌های استان این پیشنهاد را می‌دهیم که هرکدام ۵۰۰ متر زمین را برای احداث نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در شهرستان‌ها، در اختیار میراث فرهنگی استان قرار دهند؛ در پایان ماه تعداد شهرداری‌هایی که در این امر مشارکت داشته‌اند مشخص شوند و اسامی آنها در جلسه آینده کارگروه گردشگری استان معرفی شود.
بازوند بابیان اینکه باید نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در خرم‌آباد احداث شود، عنوان کرد: این نمایشگاه تا ۲۲ بهمن امسال، تکمیل و آماده بهره‌برداری باشد، نباید بیش از این در احداث این نمایشگاه تعلل شود چرا که لرستان تنها استانی است که بازارچه دائمی صنایع‌دستی ندارد.
وی بااشاره به این نکته که میراث فرهنگی باید نسبت به تأسیس منطقه نمونه گردشگری چشمه آب گرم شهرستان دلفان اقدام کند افزود : میراث فرهنگی باید ظرف مدت چهار ماه، نسبت به تأسیس منطقه نمونه گردشگری چشمه آب گرم شهرستان نورآباد اقدام کند اما قبل از اجرای طرح منطقه نمونه گردشگری چشمه آب گرم شهرستان دلفان، باید مشاوری برای آن انتخاب شود تا مطالعات و کارشناسی‌های لازم را انجام داده و در اجرای طرح لحاظ کند، سپس با جذب ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان از اعتبارات ملی به نصب آلاچیق در منطقه و ایجاد سرویس‌های بهداشتی اقدام شود و فرماندار دلفان هم باید بر نحوه اجرای این روند نظارت کند.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image image image 7 (05)

یک دیدگاه