تاریخ خبر: ۰۶ مرد ۱۳۹۵
آزادسازی حریم«فلک الافلاک»به دفتر رئیس‌جمهور رفت

آزادسازی حریم«فلک الافلاک»به دفتر رئیس‌جمهور رفت

آزادسازی حریم«فلک الافلاک»به دفتر رئیس‌جمهور رفت/ اختصاص۴۰میلیارد

استاندار لرستان از دستور ویژه رئیس جمهور برای آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک در مرکز این استان خبر داد و گفت: برای آزادسازی این قلعه دستور پرداخت ۴۰ میلیارد تومان صادر شد.

هوشنگ بازوند به تشریح مباحث مطرح شده در دیدار با رئیس جمهور پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه اولین استانی که استاندار آن با رئیس جمهور ملاقات داشت استان لرستان بود.

جلسه ۱.۵ ساعته استاندار لرستان با رئیس جمهور

وی با اشاره به اینکه ملاقات با رئیس جمهور یک ساعت و نیم به طول انجامیده است، گفت: در این دیدار ۱۰ موضوع از قبیل اشتغال جوانان و رونق تولید، اقتصاد مقاومتی و اختیارات مورد نیاز هر استاندار در رابطه با اقتصاد مقاومتی، آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک و همچنین در رابطه با واحدهای تعطیل شده و تسهیلات کم بهره ای که به این واحدها برای راه اندازی داده شود مطرح شد.

استاندار لرستان با بیان اینکه در این جلسه به موضوع پالایشگاه و خطوط نفت خامی که از استان لرستان عبور می کند، اشاره کردیم، بیان داشت: متاسفانه استان ما تا به‌حال از این نفت عبوری هیچ استفاده ای نکرده است.

بازوند با بیان اینکه در بحث تخصیص آب، اعتبارات سد معشوره مطرح شد، عنوان کرد: موضوعاتی از قبیل واگذاری پروژه های عمرانی استان به بخش خصوصی، پول گندم کشاورزان و در آخر بحث تسهیلات ازدواج برای جوانان استان که حدود ۱۳ هزار نفر در نوبت دریافت این تسهیلات هستند مطرح شده است.

دستور رئیس جمهور برای آزاد سازی فلک الافلاک

وی با بیان اینکه برای آزادسازی حریم  قلعه فلک الافلاک با توجه به توافقی که با فرماندهی سپاه انجام دادیم دستور پرداخت حدود ۴۰ میلیاد تومان داده شده است گفت: رئیس‌جمهور در راستای اعتبارات آزادسازی قلعه فلک الافلاک دستور پرداخت حدود ۴۰ میلیارد تومان را صادر کرد.

استاندار لرستان گفت: در بحث اشتغال جوانان استان و دادن تسهیلات کم بهره،  با توجه به اینکه الان بهره بانکی حدود ۱۸ درصد برای لرستان و دیگر استان هایی که نرخ بیکاری بالایی دارند،  ۱۰ درصد این بهره را به‌عنوان یارانه دولت تقبل کند.

استاندار لرستان با بیان اینکه قرار شد پروژه هایی را که زودتر جذب نیرو و ایجاد اشتغال می کنند معرفی کنیم، عنوان کرد: در این دیدار بحث واحدهای تعطیل شده، تسهیلات مربوط به این واحدها و سرمایه در گردش مطرح شد که در این رابطه نیز به ما قولهایی داده شده است.

بازوند گفت: تهیه خوراک نفت خام برای پالایشگاه یکی از چالش های اساسی استان بوده که در دیدار با رئیس جمهور مطرح شد.

پیگیری مهر

بنا بر این گزارش، پیش از این خبرگزاری مهر با انتشار گزارش هایی ضمن هشدار به متولیان امر در رابطه با خطر ریزش بنای تاریخی قلعه فلک الافلاک بر لزوم مرمت، اجرای طرح استحکام بخشی و آزاد سازی حریم این بنا تاکید کرده بود تا رئیس جمهور به موضوع آزاد سازی حریم این اثر باستانی ورود پیدا کرده و دستور آزاد سازی این بنا را با اختصاص ۴۰ میلیارد تومان صادر کند.

قانون آزادسازی حریم این بنای تاریخی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی مورخ نوزدهم آذرماه سال ۱۳۸۲ تصویب و در ۲۶ آذرماه به تایید شورای نگهبان رسید.

شاید نخستین کسی که دغدغه آزادسازی حریم این بنای تاریخی را مطرح کرد رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که در سال ۱۳۷۰ خواستار توجه به این امر شد.

مستندات آزادسازی قلعه فلک الافلاک
مصوبه   تاریخ
دستور رهبر معظم انقلاب ۷۰/۱۰/۱
صورت جلسه کمیته مشورتی ملی ۸۰/۲/۲۲
مصوبه شورای ملی انقلاب فرهنگی ۸۱/۷/۲
ابلاغ قانون مجلس شورای اسلامی ۸۲/۱۰/۸
مصوبه سفر اول هیئت دولت ۸۴/۱۲/۲۳
مصوبه سفر دوم هیئت دولت ۸۷/۸/۲۰
مصوبه کارگروه توسعه و عمران لرستان ۸۷/۱۲/۲۳
طرح در ۳ جلسه هیئت دولت از سال ۹۰

این در حالیست که تاکنون مسئولان متعددی در سفر به لرستان بر ضرورت آزادسازی حریم این بنای تاریخی تاکید کرده اند.

قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز به‌نام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: مهر

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

5 (5) 2108569 image

یک دیدگاه