تاریخ خبر: ۰۶ مرد ۱۳۹۵
۱۶۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی در روستاهای لرستان بهره‌برداری می‌شود

۱۶۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی در روستاهای لرستان بهره‌برداری می‌شود

۱۶۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی در روستاهای لرستان بهره‌برداری می‌شود

معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: یک هزار و ۶۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی توسط بسیج سازندگی تا پایان امسال در روستاهای استان لرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

محمد اصلانی چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری استان که در سالن اجتماعات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: لرستان با مساحتی بالغ‌بر ۲۸ هزار و ۲۹۴ کیلومترمربع و جمعیتی حدود یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار نفر دارای ۱۱ شهرستان، ۳۱ بخش، ۸۸ دهستان و دو هزار و ۸۶۰ آبادی دارای سکنه است.

وی بابیان اینکه ۳۸.۷ درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می‌دهند افزود: نرخ مشارکت اقتصادی روستاها در استان لرستان به ۳۹.۲ درصد و نرخ بیکاری آن‌ها حدود ۱۲.۴ درصد است.

معاون عمرانی استانداری لرستان بابیان اینکه نیروی توانمند و فعال در بخش روستایی لرستان وجود دارد عنوان کرد: وجود منابع آبی فراوان سطحی و زیرسطحی، وجود اراضی حاصلخیز زراعی و باغی باقابلیت دام‌پروری، وجود منابع بسیار سنگ و سایر کانی‌ها و بهره‌مندی از طبیعت زیبا و بکر و وجود آبشارها و چشمه‌سارها از مزیت‌هایی است که روستاهای ما را می‌توانند به‌عنوان اهداف گردشگری در سطح کشور معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه در بحث تأمین آب شرب روستاها به‌ صورت مجتمع روستایی و ۱۹ مجتمع با آب‌رسانی در ۱۶۵ روستا در دستور کار است بیان کرد: این پروژه‌ها تا پایان امسال ۵۰ درصد و در سه‌ماهه نخست سال آینده از نعمت آب شرب بهره‌مند خواهند شد.

اصلانی بابیان اینکه در آب‌رسانی به‌ صورت تک روستایی ۱۹ روستا در دستور کار است گفت: یک هزار و ۶۰۰ طرح اقتصاد مقاومتی در روستاهای استان تا پایان امسال توسط بسیج سازندگی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی به راه‌اندازی، ایجاد و توسعه ۲۵۰ قطب صنایع کوچک تبدیلی در روستاها اشاره کرد و افزود: اجرای ۱۲۰ پروژه محرومیت‌زدایی و اجرای ۷۰ طرح هادی روستایی از دیگر طرح‌های ما است که با اجرای آن‌ها زمینه‌های ماندگاری در روستاها و صدور اسناد مالکیت فراهم خواهد شد.

معاون عمرانی استانداری لرستان مقاوم‌سازی ۴ هزار واحد روستایی را از دیگر برنامه‌های توسعه روستایی دانست و عنوان کرد: توسعه سیستم‌های نوین آبیاری تحت‌فشار در ۹ هزار و ۱۵۰ هکتار زمین، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی و احداث شبکه‌های فرعی در اراضی به وسعت ۱۴ هزار و ۷۴۴ هکتار از دیگر برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در روستاهاست.

وی به احداث و راه‌اندازی ۶ ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی کرد و بیان کرد: توسعه باغات در سطح ۳ هزار هکتار طی سال‌های ۹۵ و ۹۶، احداث ۳۵ هکتار گلخانه برای تولید صیفی‌جات طی امسال و سال آینده و تولید ۹ هزار و ۲۹۰ تن گندم طی دو سال از دیگر برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در روستاهاست که توسط جهاد کشاورزی اجرا می‌شود.

اصلانی تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۴۰۰ تن دانه‌های روغنی تولید؛ تکمیل و تجهیز ۵۳ مرکز خدمات کشاورزی روستایی نیز دیگر برنامه اقتصاد مقاومتی در روستاهاست.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این برنامه‌ها جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی کرده و برنامه‌های خود را ارائه داده که اگر ۸۷ میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی اعطا شود ما پرورش گاو شیری ۵۰۰ رأسی، پرواربندی گوساله و موارد دیگر را خواهیم داشت.

معاون عمرانی استانداری لرستان بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی به طول ۳۰۰ کیلومتر را از اقدامات راه و شهرسازی در اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این پروژه باید تا پایان امسال به ۷۰ درصد و در سه‌ماهه چهارم سال آینده باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی اظهار داشت: تبدیل لرستان به قطب گوهرشناسی و گوهرتراشی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی طی امسال است و شرکت توزیع برق در قالب اتمام برق‌رسانی به کلیه روستاهای دارای ۱۰ تا ۲۰ خانوار تا پایان سال ۳۶ روستا را برق‌رسانی خواهد کرد.

اصلانی بابیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای برای برق‌رسانی دو روستای بالای ۱۰۰ خانوار که سال‌ها برق نداشتند تا پایان امضا شده است افزود: نصب دو هزار و ۱۳۳ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها از دیگر برنامه‌های شرکت توزیع برق خواهد بود.

وی عنوان کرد: شرکت گاز متعهد شده طی امسال به ۲۵۰ روستا گازرسانی کند که برحسب دستور استاندار ۲۰۰ روستا را نیز موردمطالعه قرار خواهند داد.

معاون عمرانی استانداری لرستان پرورش کپور ماهیان در استخرهای خاکی در شهرهای پلدختر، کوهدشت و دوره چگنی تا پایان سال آینده را اقدام مثبتی دیگر دانست و بیان کرد: ایجاد مجتمع قالیبافی و تولید مواد اولیه فرش در شهرستان‌ها و احداث کارخانه فرش در شهرستان‌ها تحت عنوان دو پروژه از اقدامات صنعت، معدن و تجارت در این زمینه است.

وی به احداث و تکمیل ۲۳ خانه بهداشت تا پایان امسال توسط علوم پزشکی در سطح روستاها اشاره و تصریح کرد: ساخت ۱۵ مرکز بهداشتی درمانی و مراکز سلامت در دستور کار است که تاپان امسال ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی و در سال آینده مورد بهره بردای خواهند رسید.

اصلانی به ایجاد ۵ هزار و ۹۸۵ شغل طی دو سال توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: لوله‌کشی گاز ۳ هزار و ۱۵۰ خانوار زیرپوشش تا پایان سال آینده از دیگر اقدامات این نهاد است.

وی اظهار داشت: توسعه و کشت گیاهان دارویی در اراضی ملی با مشارکت مردم به میزان هزار هکتار توسط منابع طبیعی از دیگر اقدامات است که تا پایان امسال ۸۰ درصد و تا پایان سال آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

معاون عمرانی استانداری لرستان عنوان کرد: نوسازی مدارس در راستای توسعه فضاهای آموزشی ۳۳ مدرسه روستایی تا پایان سال آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد داد.

وی توسعه و ترویج صنایع در روستاهای هدف را از برنامه‌های میراث فرهنگی دانست و بیان کرد: تا پایان امسال ۷۰ درصد آن‌ها محقق خواهد شد.

اصلانی گفت: معاونت روستایی دفتر ریاست جمهوری مبلغ ۱۵۸ میلیارد تومان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری بر اساس قابلیت‌های جغرافیایی، نیروی انسانی و قابلیت‌های فرهنگی و اجتماعی به استان اختصاص داده است.

منبع: تسنیم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2118709 13950511111111058262754 دکتر دریک 139312161730278164878934

یک دیدگاه