تاریخ خبر: ۱۷ آذر ۱۳۹۴
فرانسه شهر ادبیات و جوایز مشهور ادبی

فرانسه شهر ادبیات و جوایز مشهور ادبی

فرانسه شهر ادبیات و جوایز مشهور ادبی

مهدی بیرانوند(روژمان)

دراین پژوهش ویا خرده مقاله کوتاه می خواهم شما را با فرانسه کشور نویسندگان مشهورجهان و جوایز ادبی آن آشنا کنم.
اصولا مردم عادت دارند که هرکشور را با محصولات خاص و یا بازیگران و نویسندگان معروفش بشناسند.
حال دراین پژوهش کوتاه میخواهیم پاریس پایتخت شهر فرانسه پایتخت نویسندگان و هنرمندان نام دارد را بشما معرفی کنم هرچند که امروزه دستخوش حملات تروریستی و مشکلات اقتصادی شده است.
فرانسه شهر ادبیات و جوایز مشهور ادبی
نام هر کشوری به صورت کلی بیانگر یک مفهوم خاص است؛ مانند هلند ادم را به یاد گل های لاله و یا ایتالیا که ما را به یاد تنوع پنیرهایش یا کشور برزیل که انسان را به یاد درخشش فوتبالش، و فنلاند را به یاد گاوهای شیرده!واما کشور فرانسه جزو آن کشورهایی است که ما را یاد هنر می اندازد.هنرهایی چون « نقاشی، نویسندگی و شاعری»
بوم های نقاشی که درخیابان فروخته می شود و نویسندگان و شاعران بزرگش که کتاب هایشان در سراسرجهان ترجمه ومنتشر می شوند. اگر ازبخواهیم نگاهی به تاریخ بیندازیم از قرن هفده تا اواخر قرن بیستم، فرانسه بی شک پایتخت فرهنگی جهان بوده است. یعنی میتوان گفت همه ی جریان های ادبی وموج های هنری جهان به نوعی ابتدا از فرانسه شروع شدند و بعد در دیگر نقاط جهان کامل گردیدند.
حال اگر بخواهیم درباره ادبیات صحبت کنیم بی شک هیچ کجا اندازه فرانسه نویسنده وداستان نویس بزرگ نداشته و ندارد. فرانسه زادگاه شخصیت های بزرگ و تاثیرگذار داستانی مانند «پرین» در کتاب باخانمان هکتور مالو، ( ژان والژان) در رمان بینوایان ویکتورهوگو، ( گوریو در کتاب بابا گوریو) اونوره دو بالزاک و ( کنت دومونت کریستو ) با همین عنوان کتاب از الکساندر دوماست که از شخصیت های محبوب داستانی جهان به شمار می روند. فرانسه، خالق سبک های مختلف ادبی است که آثار بسیاری از آنها را خوانده و شنیده اند.
از بین آنها می توانیم به «ماری هانری بِیل» نویسنده سبک رئالیسم که کتاب های «سرخ وسیاه»، «صومعه پارم» و «راهبه دیر کاسترو» به فارسی ترجمه شده است.
«شارل پی یر بودلر» ازمطرح ترین ادیبان مکتب سمبولیسم، «فرانسوا رنه دو شاتوبریان » معروف به شاتوبریان بنیانگذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه، «آلن رُب گریه» ازمهم ترین چهره های جنبش ادبی وهنری رمان نو یا موج نو که آثار بسیار از وی به زبان فارسی مانند «پاک کن ها»، «سال گذشته در مارین باد»، «در هزار تو» و «جام شکسته» و غیره ترجمه و منتشر شده است.
آلبر کامو برگزیده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۵ و یکی از متفکران مکتب اگزیستانسالیسم است. از این نویسنده فرانسوی کتاب های بسیاری نظیر بیگانه، آدم اول، افسانه سیزیف، انسان طاغی، بیگانه، پشت و رو، تبعید و سلطنت و غیره به فارسی بازگردانده شده است.
جوایز ادبی فرانسه
فرانسه جایگاه پیدایش پرسابقه ترین جوایز ادبی جهان همانند جایزه گونکورت ۱۹۰۳ ، جایزه فمینا ۱۹۰۴ ، جایزه بزرگ آکادمی فرانسه ۱۹۱۸ ، جایزه متفقین ۱۹۳۰ و جایزه فِنِوو ۱۹۵۰است که همه ساله برگزار می گردد.
هرسال بیش از یکصد جایزه ادبی در فرانسه برگزار می شود که ازمهم ترین آنها می توان جایزه بزرگ آکادمی فرانسه،جایزه آلن فورنیه،جایزه د فلور، جایزه ژول ورن و(جایزه  CandidePreis تنها جایزه ادبی آلمانی فرانسوی) را نام ببریم

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

5 (5) IMG_0562 14658046056 20130429123411-مدرسه%205%20کلاسه%20خیری%20جعفری%20زرین%20آباد

یک دیدگاه