تاریخ خبر: ۱۷ آذر ۱۳۹۴
فرنازگودرزی عکاس جوان  لرستانی: با گل های حیاط خانه عکاسی را شروع کردم

فرنازگودرزی عکاس جوان لرستانی: با گل های حیاط خانه عکاسی را شروع کردم

گزارش:سعیده شکوری
به مناسبت فرارسیدن اربعین سروروسالارشهیدان نخستین نمایشگاه انفرادی فرناز گودرزی با عنوان عاشورا ازروز شنبه ۷ آذردرنگارخانه سرو افتتاح شد.
فرناز گودرزی متولد خرم آباد ودارای مدرک کارشناسی مهندسی کشاورزی ومدرک عکاسی عمومی ، عکاسی دیجیتال از سازمان فنی و حرفه ای و گواهینامه تصویر برداری از انجمن سینمای جوان ایران است.
بامداد لرستان به بهانه برپایی این نمایشگاه به سراغ این هنرمند لرستانی رفته و با وی گفتگویی انجام داد، شرح این گفتگواز نظرتان می گذرد.
وی درابتدا گفت : اوج علاقه مردم خرم آباد به امام حسین (ع) وبرگزاری آیین خاص عزاداری قوم لر بهانه ای شد تا نخستین نمایشگاه انفرادی من به مناسبت فرا رسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان برگزار شود.
این عکاس جوان درپاسخ به این سوال که یک عکاس خوب چه ویژگیهایی باید داشته باشدافزود: اولین ویژگی یک عکاس با حوصله بودن است ممکن است شما ساعت ها زمان صرف کنی وشات های متعددی بگیری اما به نتیجه دلخواه نرسی واینکه ویژگی دیگر عکاس هم مردم دار بودن است زیرا این مهم شرایط برای عکاسی مخصوصا عکاسی مستند اجتماعی را مساعد می کند.
مهندس گودرزی ادامه داد: عکاسی یعنی ثبت وایجاد یک تصویر دریک لحظه ، لحظه ای که دیگر هیچ وقت تکرار نخواهد شد، نحوه عکس گرفتن کاری فرح بخش و البته گرفتن عکس خوب، این حس را دوچندان خواهد کرد.
وی بابیان این نکته که حدود ۴ سال است که عکاسی می کنم عنوان داشت : برای سوژه ها باید احترام قائل شد چه سوژه های جاندار و چه سوژه های بیجان با احترام گذاشتن هم ارتباط قوی تری بین سوژه و عکاس ایجاد می شود و هم نتیجه بهتری به دست می آید.
عکاس خوب رسانه های خبری استان تصریح کرد : وظیفه عکاس حرفه ای نشون دادن واقعیت محض بدون جانبداری البته تاکید کردن روی موضوع نه کم یا زیاد کردن، اهمیت موضوع است که باید خوب رعایت شود.
مهندس گودرزی درپاسخ به این سوال که سوژه ها را چگونه انتخاب می کنی خاطرنشان کرد : سوژه ها را بر اساس موضوعی که مد نظر قرار می دهم انتخاب می کنم وسوژه های که حالت موضوع را بهتر نشان می دهند وسعی ام بر این است که از سوژه ها در بهترین حالت ممکن عکس بگیرم.
وی افزود : بهترین عکسی که تاکنون گرفتم وخودم هم از آن لذت بردم ، عکسی بوده که برای نقد مسکن مهرگرفتم این عکس نه فقط به خاطر جایزه ای که گرفت دوستش دارم بلکه دلیل دوست داشتنم این است که توانستم مشکلات را درعکس به تصویر بکشم و مطمئنا نشون دادن زیبایی و جلوه ها به واسطه عکس مخاطب بیشتری جذب می کند اما ما تعهد داریم که هم خوبی و هم بدی را نشان بدهیم همانگونه که ۶ ماه قلعه فلک الافلاک را زیر نظر گرفتم تا شرایط نوری مناسبی که دلخواهم بود به دست بیاد و عکسی زیبا از قلعه بگیرم.
این عکاس جوان با اشاره به اینکه تمام لحظات عکاسی برایم خاطره آمیزاست گفت : تمام ساعاتی که دوربین بدست هستم برایم خاطره است واما جالب ترین خاطره ای که دارم این است که ۳ سال قبل، داخل تخت جمشید هنگام عکاسی از نقش برجسته کاخ آپادانا مجبور شدم به حالتی متفاوت قرار بگیرم تا عکس دلخواهم را بگیرم و زمانی که عکس گرفتم دیدم که یک خانم توریست خارجی از این حالت عجیب من ، عکس گرفته و با لبخند عکس را به من نشان می داد.
گودرزی درجواب به این سوال که چگونه به عکاسی علاقه مند شدید اظهارداشت : من از وقتی که خودم را شناختم به عکاسی علاقه داشتم البته از اینکه ازم عکس بگیرند بیشتر خوشم می آمد تا اینکه خودم عکس بگیرم.اما ۱۵ساله که بودم با دوربین زنیت ۱۳۵ عکس از گل های حیاط خونمون می گرفتم و بعد ازماهها که ۳۶ فریم فیلم تموم می شد برای ظهور عکس ها هیجان داشتم اما برای مدتی به خاطر شرایط تحصیلی دوربین را کنارگذاشتم تا اینکه چند سال پیش که خیلی اتفاقی گوشه کمد دوربین را دیدم وخاطراتم زنده شد وتصمیم گرفتم به طور اصولی عکاسی را یاد بگیرم تا دیگه دوربین را از خودم دور نکنم.
وی ادامه داد: من بیشتر درکارعکاسی به عکاسی مستند علاقه دارم و دراین زمینه فعالم ، عکاسی ازطبیعت را هم خیلی دوست دارم که خوشبختانه به خاطرشرایط خوب استانمون و طبیعت زیبایی که داریم امکان عکاسی ازطبیعت کاملا مهیا و آماده است و به عکاسی فاین آرت و فتومونتاژ علاقه دارم و از دیدن و ایجاد عکس های فاین آرت لذت می برم.
واما آثار این عکاس جوان استانمان تاکنون درنمایشگاه‌ها وجشنواره‌های مختلف بین المللی و ملی به نمایش درآمده وجوایزی هم به دست آورده است. ازجمله این نمایشگاه‌ها می‌توان به جشنواره ملی نقد بنا و فضای شهری و کسب مقام سوم در بخش تجربی و راهیابی به نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس سفرهای نوروزی و تقدیر شده در این جشنواره اشاره کرد.نمایشگاه‌ خانم گودرزی ازشنبه ۷ آذر تا ۱۰ آذر ۹۴ هر روز صبح از ساعت ۱۰ الی ۱۲ و عصر از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در محل نگارخانه سرو ارشاد اسلامی خرم آباد برای عموم دایر است.
گوشه ای از افتخارات و فعالیت های این هنرمند لرستانی
فراگیری عکاسی سال ۱۳۹۰،کسب گواهینامه مهارت عکاسی عمومی سال ۱۳۹۰،کسب گواهینامه مهارت عکاسی دیجیتال با نمره ۹۱ سال ۱۳۹۰،حضور درجشنواره بین المللی عکس قبرس سال ۲۰۱۱،راهیابی به جشنواره بین المللی عکس امارات ۲۰۱۲،راهیابی به جشنواره ملی ریحانه النبی سال ۱۳۹۱،راهیابی به دومین جشنواره ملی ایران شناسی سال ۱۳۹۲،راهیابی به نمایشگاه عکس های برتر دوربین نت سال ۱۳۹۲،راهیابی به نمایشگاه آنلاین سوگواره ملی «لبیک یا حسین » ۱۳۹۲،راهیابی به نمایشگاه آنلاین عکس پارس نون سال ۱۳۹۲
حضوردرنمایشگاه گروهی عکس انجمن سینمای جوان ایران سال ۱۳۹۳،کسب رتبه ۸۹ کنکور ارشد عکاسی سال ۱۳۹۴،راهیابی به جشنواره ملی نقدبنا وفضای شهری وکسب مقام سوم سال ۱۳۹۴،راهیابی به نخستین جشنواره ملی فیلم وعکس سفرهای نوروزی و تقدیر شده سال ۱۳۹۴،همکاری با سرویس عکس خبرگزاری مهرسال ۱۳۹۴،دعوت به اردوی نخستین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه سال ۱۳۹۴

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

IMAGE635906456932162678 Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-08-31 04:11:14Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com سبزواری حمید ایزد پناه

یک دیدگاه