تاریخ خبر: ۱۷ آذر ۱۳۹۴
رحماندوست:  برای نوشتن از بازی کودکان الهام می‌گیرم

رحماندوست: برای نوشتن از بازی کودکان الهام می‌گیرم

مصطفی رحماندوست در نشست ادبی «دو پنجره» در کانون بندرعباس با بیان این مطلب گفت: دل بستگی به دنیای کودکی و الهام گرفتن از زندگی آن‌ها موضوع شعرها و داستان‌هایی است که خلق می‌کنم.
به نقل از آرتنا وی دقت و توجه به رفتارهایی مانند غذا خوردن، عبادت کردن، بازی، شیطنت و… در دنیای کودکان را ایده‌هایی مناسب برای نویسندگی خود عنوان کرد و افزود:
دنیای کودکان شیرینی‌های خود را دارد که با توجه به زندگی آن‌ها می‌توان موضوع‌هایی را در ذهن مجسم کرد و در مورد آن‌ها نوشت.
رحماندوست که به منظورشرکت درنشست نقد وبررسی کتاب‌های «بازی با انگشت‌ها» و «خاله بازی» به هرمزگان سفرکرده بود یادآورشد: بازی با انگشت‌ها، بازی شاد و نشاط آوری است که در هر مکان و موقعیتی قابل اجرا است، دست‌های مادر و فرزند بهترین وسیله برای این بازی است.
وی با اشاره به تاریخچه‌ی بازی با انگشت‌ها گفت: اصل بازی ابتکار من نیست و از گذشته‌های دوردر ایران ودرکشورهای دیگر این بازی وجود داشته است.
نویسنده کتاب بازی با انگشت‌ها اضافه کرد: موضوع این کتاب در واقع از دل داستان‌های قدیمی خلق شده و تلاش کرده‌ام با قالبی تازه این بازی فراموش شده را جامه‌ی نو بپوشانم و نتایج ارزش‌مند آن را به خانواده‌ها هدیه کنم.
این متخصص حوزه ادبیات کودک و نوجوان فراگیری مهارت شنیدن را دیگر فواید مهم این بازی دانست و گفت: این بازی عامل مهمی برای فراگیری مهارت خوب شنیدن است که در آن کودکان با همراهی والدین به صورت موزون ترانه‌های بازی را می‌خوانند و اجرای آهنگین بازی با انگشت‌ها سبب هماهنگی میان مغز و دست در آن‌ها می‌شود.
رحماندوست خطاب به اعضای ادبی کانون بندرعباس خاطرنشان کرد: برای این‌که بتوانیم بهتر بنویسیم باید زیاد کتاب بخوانیم چرا که کتاب دنیایی از معانی را به‌روی ما باز می‌کند.
این شاعر و نویسنده‌ ضمن بیان خاطره‌هایی ازدوران کودکی، مطالعه‌ی کتاب را بهترین لذت دوران کودکی خود عنوان کرد و افزود: در کودکی علاقه‌ی زیادی به مطالعه داشتم و یکی از دلایل موفقیت خود را خواندن کتاب می‌دانم.
وی ضمن تاکید به خواندن کتاب تصریح کرد: کسانی که بیشتر کتاب می‌خوانند با فکرشان بر دیگران تسلط می‌یابند و به نسبت دیگران موفق‌تر خواهند بود.
شاعر و نویسنده کودک و نوجوان با اشاره به علاقه‌مندی خود به کودکان به عنوان مهم‌ترین عامل نوشتن برای آن‌ها اظهار داشت: هر چه بیشتر برای کودکان می‌نویسم بیشتر به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوم و دوست دارم همیشه در همین حوزه قلم بزنم.
دراین دیداروی علاوه برخواندن شعرها وقصه‌های خود نقدها ونظرات مخاطبان را درباره آثارش شنید و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داد.
رحماندوست دراین سفر در قالب کارگاه آموزشی قصه‌گویی برای معلمان، دانشجویان و مربیان کانون از اهمیت این شیوه‌ی آموزشی برای کودکان سخن گفت.
وی با بیان این‌که قصه‌گویی ابزاری سودمند در آموزش مفاهیم به کودکان است گفت: به اعتقاد کن ضرورت دارد همه قصه بگویند چرا که تنها با قصه‌ها می‌توان به دنیای کودکان وارد شد و به آن‌ها درس زندگی را آموخت.
رحماندوست دراین کارگاه آموزشی با اشاره به این‌که برای هرقصه آغازی وجود دارد افزود: شروع قصه‌ها شیوه‌ی خاصی ندارد بلکه هر قصه تابع زمان، مکان و خلاقیت قصه‌گو است.
وی با اشاره به این‌که لمس کردن قصه توسط کودک رکن مهمی است اظهار داشت: کودک بیش از آن‌که به قصه فکر کند به لمس کردن نیاز دارد، کلام وقتی موثر است که برای کودک قابل لمس باشد.
مدرس کارگاه قصه‌گویی آموزش غیرمستقیم در قصه‌ها را روش موثری برای پیام‌رسانی بدون ایجاد مقاومت در ذهن هشیار شنونده دانست وخاطرنشان کرد: در قصه‌گویی می‌توانید هر آن‌چه را می‌خواهید به کودک خود بگویید وآموزه‌ها را از طریق یکی از شخصیت‌های داستان به او منتقل کنید.
وی همچنین ارتباط موثر بزرگ‌سالان با کودکان را از طریق قصه موثر دانست و افزود: کودکان با شنیدن قصه‌ها درس‌های ارزشمندی می‌گیرند و قدرت قصه در تفهیم مسایل به کودک بسیار زیاد است.
رحماندوست ادامه داد: کودک با شنیدن قصه دریچه‌ای نو پیش چشمانش گشوده می‌شود و همین امر باعث می‌شود به صورت غیرمستقیم پیام‌های قصه‌ را دریافت کند.
این شاعر و نویسنده ادبیات کودک در ادامه قصه‌گویی ساده را یکی از بهترین شیوه‌ها عنوان کرد و یادآور شد: درقصه‌گویی ساده باید جان کلمه را بیرون کشید وهمین امرامکان خیال‌پردازی به مخاطب را ایجاد می‌کند واین خیال کودکان را به کتاب‌خوانی علاقه‌مند می‌کند.
رحماندوست با برشمردن فواید قصه گفتن برای کودکان گفت: ممارست کودکان در مهارت‌هایی نظیر گوش دادن، تجسم کردن تصاویر وخیال‌پردازی از جمله فایده‌های این هنر است.
این مدرس دانشگاه ادبیات کودک ادامه داد: وقتی داستان را به جای خواندن ازروی کتاب، برای کودک تعریف می‌کنید آزاد هستید که از تخیل خود استفاده کنید و بعضی از کلمات را که حس می‌کنید برای کودک مناسب‌تر است درآن بگنجانید.
کارگاه تخصصی قصه‌گویی روز پنجشنبه ۵ آذر در سالن اجتماعات مجتمع آفرینش کانون بندرعباس برگزارشد.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

2096754 2 (4) 139212251201462562354814 image

یک دیدگاه