تاریخ خبر: ۲۴ آذر ۱۳۹۴

کمیته پیگیری مطالبات معلولین در استانداری لرستان تشکیل می شود

خرم آباد ـ ایرنا معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان گفت: کمیته مخصوص پیگیری خواسته ها و مطالبات جامعه معلولین با حضور دستگاه های اجرایی مختلف در امور اجتماعی استانداری تشکیل می شود.
سعید شاهرخی در آیین بزرگداشت روزجهانی معلولان گفت:با توجه به خواسته ها و مشکلاتی که معلولین با آن مواجه هستند و در راستای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان این کمیته با حضور دستگاه های مختلف ذی ربط و به منظور عملی کردن ظرفیت های قانون حمایت از معلولین تشکیل می شود.
وی افزود: این کمیته جلسات خود را در فواصل زمانی نه چندان طولانی برگزار می کند و تا جایی که محدودیت قانونی وجود نداشته باشد در راستای تحقق خواسته ها و پیگیری مطالبات جامعه معلولین در راستای پرداختن به مسایل مبتلا به معلولین تلاش خواهد کرد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار یادآور شد: این کمیته با هدف هماهنگی بین بخشی و با اولویت دادن به مسایل ضروری معلولان تشکیل می شود.
وی افزود: علاوه بر این به زودی جلسه ای با حضور مسئولین استان برگزار می شود تا این افراد به بیان خواسته ها و نیازها و مشکلات خود بپردازند تا صرفا شنونده صحبت های مسئولین نباشند و مکانی فراهم شود تا حرف های آنها هم شنیده شود.
اسداله حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان نیز در این آیین بزرگداشت روز معلول گفت: در استان لرستان حدود ۱۵۰ هزار معلول وجود دارد که با توجه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری جمعیت استان بزرگترین اقلیت جامعه را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بر اساس آمارهای مجامع جهانی یک تا سه در صد جامعه جهانی را معلولان ذهنی تشکیل می دهد و در کشورهای در حال توسعه این رقم سه تا چهار برابر است.
حیدری گفت: در راستا حمایت از معلولین در کشور قانون جامع حمایت از معلولین تصویب شده است که متاسفانه این قانون علاوه بر اینکه قانونی جامعه محور نیست در بسیاری از موارد همین قانون اجرا نمی شود که از جمله اینها می توان به قانون سه درصد استخدام معلولین اشاره کرد.
وی اضافه کرد: بنا بر قانون جامع حمایت از معلولین تمامی دستگاه های اجرایی باید سه درصد از استخدام های خود را به معلولین اختصاص دهند و یا اینکه شهرداری موظف است مناسب سازی اماکن عمومی را به بهترین نحو برای استفاده همگانی افراد فراهم کند که متاسفانه هیچ کدام به خوبی انجام نمی شوند.
مدیر کل بهزیستی اظهار داشت: علاوه بر این مسکن و شهر سازی موظف است ۱۰ درصد از ساختمان ها و اراضی خود را در راستای تامین مسکن معلولین به این افراد اختصاص دهد و یا اینکه صدا و سیما موظف است هفتگی دو ساعت برنامه مخصوص در زمینه های فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در جهت پیشگیری از معلولیت های مختلف داشته باشد.
وی با انتقاد از اینکه تا کنون رویه صدا و سیما در این جهت نبوده است گفت: با توجه به اینکه بسیاری از معلولیت ها قابل درمان نیستند اما به راحتی و با افزایش آگاهی مردم قابل پیشگیری هستند رسانه ملی که از ضریب نفوذ بیشتری برخوردار است در این زمینه می تواند اثر گذار باشد.
حیدری یادآور شد: بهزیستی باید سیاست گذار باشد و توان اینکه به تنهایی تامین کننده تمامی خواسته ها و نیازهای جامعه معلولین باشد را ندارد لذا لازم تمامی دستگاه های اجرایی با بهزیستی همکاری داشته باشند تا با اجرای قانون جامع حمایت از معلولین بتوانند بخشی از مشکلات این افراد را کم کنند.
وی افزود: چنانچه فرد معلول از شغلی برخوردار نباشد اعتماد به نفس او کاسته می شود و پیامدهای روحی و روانی و اجتماعی مختلفی را دچار خواهد شد.
عباس قائد رحمت عضو کمیسیون معلولین مجلس نیز در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولان گفت: یکی از اهداف مورد نظر در روز جهانی معلولین توجه و شناخت نسبت به نیازها و خواسته های معلولین در سراسر جهان و نگاه جهانی به مساله و مشکل معلولیت است ضمن اینکه در این روز باید فرصتی فراهم کرد تا خود معلولین نیز با حقوق مادی و معنوی خود بیشتر آشنا شوند.
وی با اشاره به قانون جامع حمایت از معلولان که در ۱۶ ماده و تعدادی زیادی تبصره تشکیل شده است گفت: ما در قانونگذاری جلو هستیم اما در زمینه اجرای قانون و نظارت صحیح بر اجرای قانون به خوبی عمل نشده است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه نگاه به معلولیت باید نگاهی جهانی باشد گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان از معلولیت رنج می برند که ۸۰ درصد ازاین افراد در کشورهای جهان سوم به سر می برند و همین امر نشان دهنده این است که بین محرومیت و معلولیت ارتباط وجود دارد.
وی افزود: در زمینه مسایل اجتماعی ضمن اینکه عزت و استقلال خود را باید حفظ کنیم اما باید از تجارت و موفقیت های کشورهای پیشرفته دنیا استفاده کرد و تعامل خوب و سازنده ای با دنیا داشته باشیم.
قائد رحمت با اشاره به فراهم کردن زمینه های حضور اجتماعی معلولین و مشارکت دادن آنها در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های مرتبط با خودشان گفت: این کار با فراهم کردن فرصت ها و محول کردن برخی مسئولیت های اجتماعی و اشتغال این افراد قابل انجام است.
در آیین بزرگداشت روز جهانی معلول از جمعی از معلولان موفق در زمینه های مختلف از جمله دانشجویان معلول مقطع دکترا، معلولان موفق عرصه ورزش، مادران موفق در زمینه نگهداری از فرزندان معلول تجلیل شد.
سوم دسامبر برابر با ۱۲ آذر ماه به عنوان روز جهانی معلولین نام نهاده شده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

image 5 (8) image 5 (5)

یک دیدگاه