تاریخ خبر: ۲۴ آذر ۱۳۹۴
اعطای نشان درجه‌یک هنری (معادل دکترای موسیقی) به هنرمند لرستانی

اعطای نشان درجه‌یک هنری (معادل دکترای موسیقی) به هنرمند لرستانی

رئیس انجمن موسیقی لرستان از اعطای نشان درجه‌یک هنری(معادل دکترای موسیقی) به هنرمند لرستانی خبرداد.
امین عباسیان با اعلام اين خبر گفت: توسط شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری(معادل دکتری) به استاد فرج علیپور نوازنده چیره دست و بداهه‌نواز موسیقی مقامی لرستان اعطا شد.
وی با اشاره به تاريخچه‎اي از زندگي اين استاد موسيقي ادامه داد: فرج علی‌پور سال ۱۳۳۷ در خرم‌آباد دیده به جهان گشود و آموختن کمانچه را از همان اوان کودکی نزد عمویش آغاز كرد.
عباسیان بيان كرد: سال ۱۳۴۸ مردم خرم‌آباد برای اولین بار نوای کمانچه علی‌پور را در صفحه‌های گرامافون «دختر دهاتی» و «کیزه و شو » به خوانندگی بهمن اسکینی شنیدند.
رئیس انجمن موسیقی لرستان يادآور شد: بسیاری از آثار این هنرمند فرهیخته از قبیل کاست و سی‌دی‌های «تفنگ» و «دالکه» به خوانندگی رضا سقایی – یافته، آرزو و قدیم صیاد به خوانندگی بهمن اسکینی ،حرف دل با صدای غلام‌رضا سبزعلی، گل باغ با صدای فضل اله صفاری، داغ شقایق، تال، شادیانه و ده‌ها اثر دیگر ازاین زمره‌اند.
وي اضافه كرد: استاد فرج علی‌پور سفیرفرهنگی دیار مفرغ، تال و بلوط است.
اين مسئول گفت: علی‌پورنیز به‌منظور معرفی موسیقی اصیل لری به جهانیان در کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، بلژیک، انگلیس، سوئد، نروژ، دانمارک، استرالیا، عراق و دبی به اجراهای متعددی پرداخته و در این مهم بسیار موفق عمل كرده است.

از همین دسته:

(برای مشاهده تیتر ، نشانگر را یک ثانیه روی عکس نگه دارید)

13920922000355_PhotoA image 2096754 image

یک دیدگاه